Książki

Czy szkoła może być piekłem?
01.09.2020

Czy szkoła może być piekłem?

Najgłośniej krzyczy serce”, najnowsza powieść Martyny Senator już 2 września!

 

W swojej nowej powieści Martyna Senator podejmuje kwestie, o których trzeba mówić głośno. Problemy dotyczące prześladowania i przemocy w szkole są realne, a te zawarte w powieści oparte są na prawdziwych historiach.

„Żaden z przechodniów nie reaguje. Jedni uciekają wzrokiem, inni przyspieszają kroku. (…) Zrozpaczona rozglądam się dookoła. Ludzie rozproszyli się jak spłoszone stado ptaków, które pospiesznie wzbiło się w powietrze. Boże, błagam, niech to się skończy. Po chwili, która zdaje się trwać całe wieki, Hubert odsuwa się od Kacpra i rzuca mi wściekłe spojrzenie. – Widzisz, jak kończą twoi przyjaciele?!”

„Najgłośniej krzyczy serce”, to książka, która przenosi czytelnika na licealne korytarze pełne młodych, nieugiętych nastolatków. Nina, główna bohaterka, jest cichą dziewczyną, pełną obaw i strachu przed ludźmi. Jej życie w szkole jest koszmarem za sprawą prześladujących ją rówieśników. Z dnia na dzień przetrwanie codzienności staje się coraz trudniejsze, a wsparcie przyjaciół już nie wystarcza. Kacper jest zamkniętym w sobie chłopakiem, który nikogo nie dopuszcza do swojego świata. Na pokaz pewny siebie, swoją przeszłość chowa pod kapturem bluzy, a myśli zagłusza muzyką. Poznanie Niny uczy go otwierania się i mówienia o swoich uczuciach. Z drugiej strony, znajomość ta wplątuje go w problemy przyjaciółki i szkolną przemoc. Mimo bólu i bezsilności, które im towarzyszą, nastolatkowie nie poddają się i rozpoczynają walkę z hejtem i brakiem akceptacji. Wzajemne wsparcie pozwala im stawić czoła szkolnej agresji. Ich wspólna walka owiana jest rodzącym się między nimi uczuciem, którego oboje się boją i nie są pewni.

Lektura „Najgłośniej krzyczy serce” prowadzi do zadania istotnych pytań, które prawdopodobnie na co dzień nie są nurtujące dla większości z nas. Co dzieje się z młodym człowiekiem, kiedy przeciw niemu staje cała szkoła? Co zrobić, kiedy to dorośli bagatelizują sprawę, i nie można szukać pomocy wśród nauczycieli? Jak postąpić, kiedy strach przed rówieśnikami uniemożliwia obronę, każdy krok wydaje się nieodpowiedni, a sprawca czuje się bezkarny?

Powieść  ta jest niezwykle ważna, zwraca bowiem uwagę na problem, jakim jest przemoc w szkole. Pokazuje, że bardzo często jest to kwestia niezauważana i spychana na margines. Uświadamia, że przemoc słowna to również przemoc, która potrafi pozostawiać rany na długie lata.

 

„Najgłośniej krzyczy serce” skłania do przemyśleń i wzruszy niejednego czytelnika. To pozycja obowiązkowa zarówno dla samych młodych, przemierzających na co dzień szkolne korytarze, jak i dorosłych, którzy chcą spojrzeć na ten świat oczami nastolatków.