Książki

O dyskryminacji słów kilka
01.06.2021

O dyskryminacji słów kilka

Od najmłodszych lat odkrywamy, że różnimy się między sobą – mamy zupełnie inny światopogląd, w odmienny sposób reagujemy w określonych sytuacjach i – co najważniejsze – każdy z nas ma swój charakterystyczny, wyjątkowy wygląd. Mimo iż wiemy, że kolor skóry, pochodzenie czy seksualność nie wpływają na to, jakimi jesteśmy ludźmi, wciąż żywa jest wśród nas dyskryminacja.

Dyskryminacja to innymi słowy odrzucenie, traktowanie człowieka w taki sposób, by ten poczuł się gorzej ze względu na czynniki od niego niezależne: płeć, pochodzenie etniczne, rasę, orientację seksualną bądź niepełnosprawność. Nierówności dotyczą wielu kwestii. Można się ich doszukiwać chociażby w samym języku – dopiero XXI wiek wprowadził pojęcie „języka inkluzywnego”, czyli takiego, który wszystkich traktuje w równy sposób. I tak – powinniśmy mówić o osobach z niepełnosprawnościami, nie zaś osobach niepełnosprawnych. Orientacje seksualne to między innymi: heteroseksualność, homoseksualność czy transseksualność, a nie – jak wielu mawia – homo- bądź transseksualizm. Językowe wykluczenie widoczne jest ponadto, kiedy mówimy o konkretnych grupach etnicznych oraz osobach o określonych kolorze skóry.

O dyskryminacji przeczytać możemy w wielu książkach młodzieżowych, które w ostatnich latach wydaliśmy, a także w tych, które przechodzą ostatnie wydawnicze szlify. Martyna Senator napisała w swojej powieści Najgłośniej krzyczy serce o hejcie, a ten, jak łatwo zauważyć, wyklucza i krzywdzi niewinne osoby. Od dawna próbuje się rozróżniać konstruktywną krytykę od wspomnianego hejtu, lecz jeszcze długie lata nauki przed nami, byśmy wszystkich traktowali z należytym szacunkiem. Dość podobna sytuacja ma miejsce w długo wyczekiwanej książce Felix Ever After. Na zawsze Felix, w której to główny bohater zmaga się z wyszydzaniem i niezrozumieniem. Felix przeszedł proces tranzycji – korekty zmiany płci z kobiecej na męską. Wielu dziwi się, że nastolatek się na to zdecydował; przyglądają się niepewnie ranom po niedawnych zabiegach i wyszydzają w chwilach najmniej odpowiednich. Ojciec także przez długi czas uczy się na nowo akceptacji swojego dziecka. Dorastający Felix w głowie taty jest nadal córeczką, którą samotnie wychowywał… O odrzuceniu traktuje ponadto klasyk gatunku Young Adult, czyli Potwór. Przez całą historię rozważamy, czy główny bohater jest winny zabójstwa niewinnego aptekarza, czy nie. Jednakże coś, co zwraca szczególną uwagę, to dyskryminacja ze względu na odmienny kolor skóry – wielu posądza i odrzuca Steve’a wyłącznie ze względu na pochodzenie i wygląd. Mimo że od premiery tej ważnej książki minęło ponad dwadzieścia lat, temat nie stracił na autentyczności i ważności. To niezwykle przykre, że gonimy za postępem technologicznym, a zapominamy o tym, co najważniejsze – drugim człowieku.

Nie od dziś mówi się, że czytanie poszerza horyzonty. Dzięki książkom potrafimy zaakceptować to, co na pozór wydaje się pominięte i inne. Poznajemy postacie, wespół z którymi przemierzamy dalekie podróże w nieznane. Warto, by takie wyprawy i akceptację przenieść do naszej codzienności. Zwracajmy uwagę na słownictwo, którym się posługujemy; zadbajmy, by nasz język był w pełni inkluzywny. Zaakceptujmy, że różnimy się między sobą, ale robimy to w piękny sposób. Do dziś aktualne są słowa: „Umiemy żyć obok zła / Nauczmy się wreszcie żyć obok siebie” – które warto wziąć sobie do serca i wprowadzić w życie.

A przez cały czerwiec walczymy z dyskryminacją i odrzuceniem. Organizujemy akcję #książkowelgbt, w której przez cały miesiąc czytamy książki z wątkiem LGBT. Poszerzajmy horyzonty i nauczmy się, że wszyscy, choć z różnym wyglądem i odmiennymi zainteresowaniami, jesteśmy ludźmi. 🌈🧡