Książki

TBR na lato
12.07.2021

TBR na lato

Pogoda za oknem nie zawodzi – słońce, błękitne niebo, długie ciepłe wieczory. Mamy lato w pełni! To również miesiące, w których zazwyczaj mamy więcej czasu dla siebie, planujemy wakacyjne wyjazdy lub weekendowy relaks. Lato to czas idealny na nadrobienie wszelkich czytelniczych zaległości i pozbycie się kilku książek z zalegających stosów. Natomiast jeśli nie macie pomysłu, co umieścić w swoich planach czytelniczych na lato, przychodzimy z pomocą! Oto kilka naszych poleceń książkowych, idealnych na lato!

 

Zaczniemy od książki, która w ostatnich miesiącach zawładnęła listy sprzedaży na świecie. Nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu.

„Nasz ostatni dzień”, powieść wydana w 2019 roku to melancholijna historia, która wzrusza do łez. Jest również niesamowicie wciągająca, bez wątpienia przepadniecie na cały, długi, letni wieczór! Mateo i Rufus nie znali się. Krótko po północy otrzymują wiadomość telefoniczną: dzisiaj bezpowrotnie odejdą z tego świata. Mogą jednak odpowiednio przygotować się na nadchodzącą śmierć. Są dla siebie zupełnie obcymi ludźmi, lecz z różnych powodów każdy szuka nowej bratniej duszy na czas swojego Dnia Ostatecznego. Ostatni Przyjaciel, to aplikacja, dzięki której Rufus i Mateo spotykają się, by przeżyć swoją pożegnalną wielką przygodę – niezapomniany dzień, który na zawsze zmieni życie ich obu. W swojej ponurej i jednocześnie napełniającej nadzieją powieści, Adam Silvera przypomina nam, że nie istnieje życie bez śmierci i miłość bez straty.

 

Nasza druga propozycja to zdecydowanie coś lżejszego. „Więcej serca niż rozumu” to książka idealna do zabrania na plażę.

Krystian pracuje jaj granic, a stąpanie po krawędzi napełnia ją adrenaliną. Kiedy poznaje owianego złą sławą Krystiana, myśli o nim stają się coraz bardziej natrętne. Wie, że relacja z nim może skutkować złamanym sercem, a jednak coś przyciąga ją do chłopaka. Czy kieruje nią wyłącznie pożądanie?  Okazuje się, że pod fasadą niegrzecznego chłopca skrywają się sekrety i niezabliźnione rany, o których tylko ona będzie miała szansę usłyszeć.ko strażak i niestraszny mu żaden pożar, zarówno ten dosłowny, jak i metaforyczny. W pracy potrafi okiełznać płomienie, ale jest także ekspertem w wywoływaniu żarliwego pożądania w swoich nowo upatrzonych obiektach miłości. Jednym z nich jest pewna pociągająca dziewczyna, z którą relacja osiąga wyjątkowo wysoką temperaturę. Krystian od zawsze wyznawał zasadę, iż żaden pożar nie trwa długo. Nie wie jednak, że o tej dziewczynie już nigdy nie będzie w stanie zapomnieć. Marta stoi na życiowym rozdrożu i bardzo mocno stara się odnaleźć swoje miejsce. Żyje chwilą, wedle tej zasady podejmując wszystkie decyzje. Świat wydaje się nie mieć dla niej granic, a stąpanie po krawędzi napełnia ją adrenaliną. Kiedy poznaje owianego złą sławą Krystiana, myśli o nim stają się coraz bardziej natrętne. Wie, że relacja z nim może skutkować złamanym sercem, a jednak coś przyciąga ją do chłopaka. Czy kieruje nią wyłącznie pożądanie?  Okazuje się, że pod fasadą niegrzecznego chłopca skrywają się sekrety i niezabliźnione rany, o których tylko ona będzie miała szansę usłyszeć.

 

Kolejna propozycja na liście to nasza ostatnia, czerwcowa premiera. „Felix Ever After. Na zawsze Felix” to książka niebanalna, wspaniale napisana, podejmująca niezwykle ważny temat.

Felix Love nigdy nie był zakochany, a ironią losu jest nazwisko, które nosi. Desperacko chce się dowiedzieć, jak to jest kochać, i nie rozumie, dlaczego innym przychodzi to tak łatwo, a jemu nie. I mimo że jest pewien swojej tożsamości, wewnętrznie obawia się, że bycie czarnoskórym, queerowym, transpłciowym chłopakiem będzie przeszkodą do odnalezienia szczęśliwego zakończenia. „Felix Ever After. Na zawsze Felix” to powieść, która dogłębnie, czasem boleśnie, bada tożsamość płciową. To szczera i otwarta dyskusja o tym, że tożsamość może być niejednolita i zmienna niczym niebo przed burzą, a droga do jej odnalezienia nie zawsze jest widoczna. W rzeczywistym świecie, trud zrozumienia własnej tożsamości to nie wszystko, kiedy trzeba również radzić sobie na różne sposoby z tym, jak może być postrzegana i jaki wpływa ma na nią świat zewnętrzny. To opowieść o odkrywaniu siebie, przeciwstawianiu się nienawiści i o pierwszej miłości.

 

 

„Akademia Mrocznych Zaklęć. Próby śmierci” to nasza ostatnia propozycja na liście. Ta książka wciągnie was bez reszty! To powieść z gatunku fantastyki młodzieżowej; mieszanka magii, czarów i odrobiny mroku. Czyta się ją jednym tchem i jest to naprawdę fantastyczna zabawa. Jeśli lubicie powieści z wartką akcją, fenomenalnie zbudowanym nastrojem i historią wciągająca od pierwszych stron, to coś zdecydowanie dla Was.

Młodszy brat Wild zostaje wybrany do magicznej, tajemnej szkoły, ukrytej w czeluściach ziemskiego świata. Mówi się, że jest to miejsce tak niebezpieczne, że można nie wyjść z niego żywym. W przeszłości, Akademia zabiła już jednego z członków rodziny Wild. Parę lat wcześniej wezwanie otrzymał jej starszy brat, po czym słuch po nim zaginął, a rodzina otrzymała wiadomość, że umarł w niejasnych okolicznościach. Jeśli nikt z rodziny Wild nie podejmie się Prób śmierci, wszystkich jej członków czeka śmierć, a na to Wild nie może pozwolić. Świat, w którym żyła dotychczas, wygląda inaczej. Magia i potwory okazują się prawdziwe. Nigdzie nie jest bezpiecznie, zaczynają ścigać ją zabójcy, a zmarli powstają z grobu. Wild chce zrobić to, co starsza siostra może uczynić w takiej sytuacji – zająć miejsce swojego brata! Za zadanie ma pokonać Akademię. Czy wystarczy jej siły i odwagi, aby przetrwać próbę śmierci?