Książki
„Krąg nieskończoności”, czyli Adam Silvera i jego fantastyka
25.08.2022

„Krąg nieskończoności”, czyli Adam Silvera i jego fantastyka

Przekraczanie granic własnej twórczości pozwala na pisanie wielu wciągających książek. Adam Silvera dał się poznać jako bestsellerowy autor powieści Young Adult z wątkami romansowymi na czele. Seria Krąg nieskończoności jest jego pierwszą próbą pisarską w gatunku fantasy. Podejmuje ją dynamicznie i z rozmachem.

Adam Silvera udowodnił, że swobodnie porusza się w tematyce młodzieżowej. Jego dotychczasowe powieści Young Adult krążyły wokół tematów uczuć – przyjaźni czy miłości. Jest twórcą bestselerowych książek i serii, m.in. Raczej szczęśliwy niż nie czy dylogii A jeśli to my. W swoich powieściach umieszcza też reprezentacje LGBT+. Często to właśnie rozterki sercowe młodych osób nieheteronormatywnych możemy śledzić w jego twórczości. Tematy te jednak poprowadził teraz o krok dalej – w świat magii. Adam Silvera stworzył serię Krąg nieskończoności, która jest jednocześnie pierwszą próbą twórczą autora w gatunku fantastycznym. Tom otwierający ten cykl, Syn nieskończoności, to jego debiut fantasy. Niedawno wydany przez We need YA Pogromca nieskończoności kontynuuje rozpoczęte przygody i pozwala autorowi na dopracowanie szczegółów i misternych planów serii.

Urban fantasy Adama Silvery

Krąg nieskończoności to cykl należący do urban fantasy, co znaczy, że Adam Silvera nie tylko wymyślił całe magiczne zaplecze mocy, postaci, stworów, ale umieścił je w wielkomiejskiej przestrzeni Nowego Jorku. W tym specyficznym podgatunku fantastycznym możemy obserwować ścieranie się sił niebiańskich i widm, dobra i zła na tle znajomej, realistycznej rzeczywistości miasta, jaką znamy. Seria opowiada historię dwóch braci, nowojorczyków, Emila i Brightona. Ich świat codzienny pełen jest zmagań magicznych i niemagicznych istot rozpalających wyobraźnię. Chłopaki uczą się w szkole, siedzą w internecie, używają mediach społecznościowych, mają swoje nastoletnie problemy. Żyją jednak w świecie, gdzie magia jest powodem społecznych konfliktów, a wręcz przyczyną ostracyzmu. Nowy Jork Adama Silvery to miejsce, w którym magia i władza polityków przeplatają się ze sobą.

Bardzo ciekawe jest zestawienie realiów codzienności, takich jak YouTube czy Instagram, z realiami fantastycznymi – feniksami, alchemią, widmami. Ta cecha urban fantasy pozwala na autentyczne wczucie się w losy bohaterów właściwie podobnych do nas. Z pozorów takie połączenie może wydawać się sprzeczne, ale ma w sobie coś pociągającego i rozrywkowego zarazem. Przy tym Adam Silvera postarał się o wymyślenie mnóstwa pojęć, mocy, postaci i zjawisk. Całe układy sił w uniwersum Kręgu nieskończoności są niezwykle dynamiczne, kieruje nimi ciągła walka światła z ciemnością. Podszyta jest też polityką tolerancji i walki o prawa osób magicznych. Frakcje bohaterów zmagają się ze sobą, by zawalczyć o równość. Adam Silvera na początku każdego tomu sprezentował czytającym osobom słowniczek pojęć, który pozwala wdrożyć się w magiczny Nowy Jork. Wykorzystuje jednocześnie znane w kulturze istoty magiczne i motywy, jak chociażby ważny dla serii temat feniksów czy nawet reinkarnacji.

Siła braterstwa

Dwaj bracia, Emil i Brighton. Niczym ogień i woda – jeden wycofany, spokojny i cichy; drugi żywiołowy, magiczny influencer, chcący walczyć i być sławnym wojownikiem. Opowieść Adama Silvery zasadza się na kontrastach światła i mroku, dobra i zła. Sił, które walczą na terenie Nowego Jorku i świata, ale – co ważne – na przeciwieństwach braci. I to nieszczęsne posiadanie przez Emila magicznych mocy napędza całą machinę chaotycznych starć i przygód, w jakie wrzuceni zostają bracia. Brighton teraz jeszcze bardziej różni się od Emila. Nagłego zwrotu autor dokonuje w drugim tomie, gdzie prezentuje Brightona wręcz rzucającego się na pożądane moce. Tym samym chłopak rzuca się w śmiertelne niebezpieczeństwo. Nie przeszkadza mu to jednak robić magicznych livestreamów w zdobyciu sławy.

Adam Silvera wrzuca chłopaków w role, jakich dla siebie nie chcą i pokazuje, jak wiele może dziać się wówczas między nimi. Krąg nieskończoności jest opowieścią o braciach, których dzieli przepaść, ale pomimo niej starają się przejść przez wszystko razem. Żeby jednak nie było zbyt łatwo, autor przygotował mnóstwo dramatycznych zwrotów akcji i poprowadził tempo akcji niezwykle żywiołowo. Zadajemy sobie wówczas pytanie, czy własne żądze są silniejsze od miłości do rodziny? Wielokrotnie można zwątpić w wiele osób i rzeczy. Adam Silvera dba o tę fantastyczną huśtawkę, ale na końcu dochodzimy do własnych wniosków dotyczących naszej relacji z naszymi bliskimi.

Urban, queer i wciąż fantasy

Po swoich poprzednich książkach Adam Silvera jest kojarzony jako autor wielu queerowych powieści. Czuje się dobrze w tej tematyce, a kreacja wszystkich miłosnych zawirowań nie jest mu obca. Zrobił z tych umiejętności użytek również w Kręgu nieskończoności. Jeden z braci, Emil, jest gejem, czym jeszcze bardziej różni się od swojego brata. Na dodatek w powieści występują też inne queerowe postaci Na przestrzeni fabuły możemy poznać, jak wiele czuje nasz tęczowy bohater, który mierzy się nie tylko z nowymi mocami magicznymi, ale i ze swoją orientacją. Temat tolerancji i zaufania najbliższym w tej sytuacji jest niezmiernie ważny i Adam Silvera dobrze go rozumie, pisząc resztę postaci. To czyni z cyklu prawdziwy koktajl wrażeń i pozwala na dodanie do fantastyki postaci barwnych nie tylko ze względu na ich czary, lecz również przez to, kogo kochają.

Pierwsze kroki Adama Silvery w fantastyce można uznać za wyjątkowo żywiołowe. Z rozmachem wykreował cały szereg magicznych realiów, polityki wobec nich, a żeby czytało się przyjemniej, osadził je w oswojonej wielkomiejskiej przestrzeni. Jednocześnie odnajdujemy w Kręgu nieskończoności znane w popkulturze i literaturze motywy: walka dobra ze złem, różnice rodzeństwa, konflikty rodzinne, kłopotliwe i nowe zdolności, akceptacja, tolerancja. Wszystko sprawia, że oba tomy wydają się jednocześnie swojskie czytelniczo, a jednak mają w sobie coś nowego. Adam Silvera nie zwalnia tempa, jest gotowy napisać jeszcze bardziej fantastyczne zdarzenia, co widać zwłaszcza po drugim, znacznie grubszym tomie. Dzieje się tam więcej walk i intryg, a historie postaci zostają znacznie pogłębione. Warto przyjrzeć się tym dokonaniom Adama Silvery i przekonać się, czy i Ty polubisz taką fantastykę.