Książki
Jaki jest Adam Silvera?
07.10.2022

Jaki jest Adam Silvera?

Bezdyskusyjnie znany wśród wszystkich osób uwielbiających literaturę Young Adult, wplatający wiele swojego tęczowego (i nie tylko) doświadczenia do tematów książek. Autor wielu serii, chłopak z Bronxu, obecnie raczej szczęśliwy niż nie. Oto kolejny autor We need YA wart poznania bliżej! Jaki jest Adam Silvera?

Urodził się 7 czerwca 1990 roku. Wywodzi się z rodziny Portorykańczyków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Wychował się w Południowym Bronxie, w Nowym Jorku i, jak sam o sobie mówi, nie wstydzi się tego, a wręcz wspomina o tym w każdym biogramie. Jest gejem. Mieszka w Los Angeles. Ma psa o imieniu Tazzito. Został okrzyknięty przez „New York Timesa” numerem jeden wśród autorów bestsellerowych.

Zanim został pełnoetatowym pisarzem, Adam Silvera pracował w różnych miejscach: był baristą, sprzedawał książki dla dzieci, pracował dla branży wydawniczej jako recenzent powieści dziecięcych czy młodzieżowych i agent literacki. Pracował między innymi dla Shelf Awareness – amerykańskiej publikacji o charakterze newslettera prezentującej nowinki wydawnicze. Pasja pisarska okazała się mimo wszystko silniejsza i już w 2015 roku zadebiutował swoją pierwszą powieścią More Happy Than Not. Raczej szczęśliwy niż nie.

Komiks dla krasza

Adam Silvera już od dziecka próbował swoich sił w pisaniu. Zaczął jakoś w wieku 10/11 lat, w szkole, tworząc różne teksty fan fiction. Jego znajomi w szkole wiedzieli, że coś pisze, ale nie pokazywał im niczego i wszystko trafiało do szuflady, choć w jego przypadku, lepiej byłoby powiedzieć – do szafy. Ta wielka prywatność wiązała się z też z tym, że w Bronxie Adama Silvery nie było zbyt otwartego podejścia do sztuki, a on sam czuł konieczność krycia swojej pasji. Dla chłopaków stamtąd tylko sport był interesujący. Dlatego inni widzieliby Adama jako koszykarza, przez jego wzrost. On sam chciał dla siebie czegoś innego. Wolał zostać u siebie, kryć ekran przed innymi i potajemnie pracować przy kolejnych swoich tekstach.

Mając 12 lat, stworzył nawet komiks w temacie Pokemonów dla heteroseksualnego przyjaciela, który mu się wtedy podobał. To był jego pierwszy wielki gejowski krasz! Niestety, fanfik nie zmienił kolegi w chłopaka, ale był krokiem naprzód do pisania swoich historii. Stanowił też jedyny kawałek pracy Adama Silvery pokazany znajomym.

Adam Silvera i jego fanfikowe początki

Właśnie początki i fascynacja fan fiction – pytania „co by było, gdyby?”, nieodłączne w dopisywaniu swoich historii do istniejących światów – były zapalnikiem Adama Silvery do napisania jego pierwszej powieści More Happy Than Not. Raczej szczęśliwy niż nie. Książka opowiada o losach Aarona rozdartego między swoim dotychczasowym życiem, dziewczyną a nowym znajomym, Thomasem, z którym zaczyna go łączyć coś więcej. Adam Silvera zadał sobie wówczas to samo pytanie, jak przy fan fiction: co by było, gdybyś mógł zmienić swoją orientację seksualną i czy naprawdę byłbyś wtedy szczęśliwy?

Raczej dystopia niż nie

Co ciekawe, pierwowzór tej powieści zupełnie różnił się od ostatecznego jej kształtu. Był 2011 rok, pośród książek królowały wówczas dystopie, takie jak Igrzyska śmierci. Adam Silvera też chciał napisać coś na ich kształt. Pierwotnie miała być to trylogia o homoseksualnym nastolatku porwanym przez swojego ojca naukowca. Bohater miał zostać jakimś trafem zmodyfikowany w heteroseksualnego. Jego rola w diabolicznym planie ojca polegała na tym, że łapałby innych queerowych nastolatków, których ojciec miał „naprawiać” na bycie hetero. Główny bohater, nastoletni syn, miał być na koniec zastrzelony przez swojego ojca po wykonaniu zadania!  I chociaż pomysł ostatecznie nie trafił na strony książki, tematy orientacji i tolerancji są najsilniejsze w powieściach Adama Silvery.

Mejle od czytających – Adam Silvera odpowiada

Wiele jego książek porusza trudne, emocjonalne tematy, z którymi zmagają się osoby queerowe. Kiedy stał się rozpoznawalnym pisarzem wśród młodych osób, zaczął dostawać mejle z różnymi czytelniczymi historiami. Nierzadko są onepełne strachu co do własnej tożsamości czy coming outów. Bardzo go to poruszyło. Adam Silvera silnie zżył się z wszystkimi czytającymi jego książki, bo też w nich osoby mogą odnaleźć zrozumienie swoich problemów, swoją reprezentację.

Coraz lepiej, coraz więcej

Wiele książek Adama Silvery porusza kwestie, które są związane z nim samym, i mówi o tym głośno. Przez to czuje też większą więź z fanami. Dlatego chociażby temat orientacji i strachu przed ujawnieniem, odrzuceniem jest tak mocny w jego powieściach. I pewnie dlatego też te tytuły zyskują tak wielką popularność – eksponują w końcu tak bardzo skryte dla nas rozterki. Dają też nadzieję na życie, które nam się marzy oraz poczucie, że jesteśmy rozumiani.

Książki pisane przez Adama Silverę są ciepłe, przyjemne i czułe, a jednocześnie wyciskają łzy i pochłaniają nas bez reszty. Choć to literatura Young Adult, także dorosły czytelnik może odnaleźć rozrywkę i nie tylko w powieściach takich jak Zostawiłeś mi tylko przeszłość, A jeśli to my, Nasz ostatni dzień. Jeśli ktoś uwielbia fantasy, Adam Silvera spróbował sił także w tym gatunku, pisząc serię Krąg Nieskończoności. Tytuły, które wychodzą spod jego rąk gwarantują dobrą rozrywkę, ale przede wszystkim wyrazy wsparcia dla osób queerowych, co jest chyba najmocniejszą stroną powieści Adama Silvery.