Książki
Siła jest kobietą! Najlepsze książki na Dzień Matki
26.05.2023

Siła jest kobietą! Najlepsze książki na Dzień Matki

Z okazji Dnia Matki prezentujemy najlepsze książki We need YA z silnymi bohaterkami, których losy potrafią poruszyć każdą i każdego do głębi. W naszych powieściach z tego zestawienia możecie znaleźć kobiece narracje pełne energii i inspiracji. Odkryjesz także różne perspektywy relacji między matkami a córkami. Te zaś bywają różne. Może jakaś książka okaże się dobrym prezentem, zastrzykiem empatii. Sprawdźcie!

Najlepsze książki Young Adult

Seria Dotknij Mnie Tahereh Mafi bez wątpienia wpisuje się w najlepsze książki, jakie mogą wybrać miłośniczki jednocześnie akcji i romansu. Poruszają osoby czytające na całym świecie, przyniosły autorce wielką popularność, a wiele czytelniczek ma zwyczajny sentyment do historii Juliette. Aktualnie w We need YA możesz zaopatrzyć się w cztery tomy tej niesamowitej przygody po dystopijnym świecie rządzonym przez terrorystyczną organizację zwaną Przywróceniem. Poznajemy od pierwszych stron młodą, niemal szaloną dziewczynę, zamkniętą w celi. Protagonistka tych najlepszych książek Mafi ma niezwykłą moc: zabija dotykiem. Nie ona jedyna posiada wyjątkowe zdolności! Juliette została złamana, lecz przez każdą kolejną część przechodzi przemianę, by stać się prawdziwą heroską. Wszystkie książki z serii Dotknij Mnie to przykłady fantastycznych opowieści o miłości w strasznym świecie. Mafi rozpisuje namiętności, władzę i lęki na setki stron. To wyjątkowa propozycja dla miłośniczek uczuciowych narracji.

Trochę w innym klimacie jest Utkane królestwo autorki przygód Juliette. Powieść utrzymuje również w konwencji fantastycznej, lecz Mafi pokusiła się o wykreowanie atmosfery starożytnego królestwa. Najlepsze książki Mafi powstają prosto z serca, pełne są egzaltacji i nie inaczej jest w Utkanym królestwie. Mamy tutaj młodą nieznaczącą dziewczynę, Alizeh, ledwie służącą pozornie bez przeszłości. Pozornie, bo tak naprawdę jest dżinką z królewskim dziedzictwem, o którym wie niewielu. Powieść czerpie z mitologii perskiej i wplata w nią motywy Kopciuszka – wielki bal, książę-obrońca biednych, trochę czarów i pięknych sukien. Okaże się jednak, że Alizeh, w odróżnieniu od baśniowej dziewczyny z pantofelkiem, stanowi klucz do pewnej przepowiedni mogącej zmienić losy tego fantastycznego świata.

Najlepsze książki obyczajowe

Opowieść Kelly Yang, Spadochrony, to książka opowiadająca o młodych imigrantkach: Chince Claire i Filipince Dani. Ta historia na przemian wstrząsa i elektryzuje osobę czytającą. Mówi się, że najlepsze książki to takie, które pozostawiają w głowie wiele myśliSpadochrony właśnie takie są. Historia dwóch nastolatek odnajdujących się w realiach Stanów Zjednoczonych nie jest lekka i przyjemna. Dani mieszka z samotną matką, po lekcjach próbuje ratować rodzinny budżet, sprzątając domy, jednak naprawdę marzy o karierze debatantki. Claire wbrew swojej woli została wysłana do USA, by nie przynieść zawodu swojej wymagającej rodzinie.

Autorka przedstawia trudne tematy usamodzielnienia dziewczyn w obliczu takich problemów jak molestowanie czy nawet gwałt. Niesamowicie wykreowała relacji matek z Claire i Dani – opiekuńczość na przemian z surowością. Postacie stanowią zdecydowanie najlepszą część powieści. Jeżeli szukacie najlepszych książek obyczajowych, które poruszają tematy traumatycznych zdarzeń, zatajania ich, a potem radzenia sobie z nimi, osobista historia Kelly Yang nada się świetnie. Spadochrony udowadniają, że warto działać wspólnie, że warto rozmawiać, że ten temat wciąż pali.

Najlepsze książki o lesbijkach

Ostatniej nocy w klubie Telegraph Malindy Lo to kolejna z najlepszych książek z akcentami wschodniej kultury. Odnajdziemy w niej nie tylko reprezentację chińską, ale przede wszystkim lesbijską! Powieść przeniesie Cię do San Francisco po drugiej wojnie światowej, w rejony Chinatown. Tam znajdziesz się w pewnym klubu z tęczowym neonem, który zmieni życie nastoletniej Lily Hu. Główna bohaterka krok za krokiem odkrywa swoją tożsamość. Nie jest to łatwe, kiedy odmienność jest przestępstwem, a jej mama i rodzina nie należy do tolerancyjnych. Można z powodzeniem zaliczyć ten tytuł do najlepszych książek w karierze Malindy Lo. Nagrodzona wielokrotnie historia Lily jest pełna szczerych uczuć rozgrywających się między dziewczyną a matką, wręcz emancypacji nastolatki z chińskiej dusznej atmosfery. Obserwujemy jak „grzeczna Chinka” próbuje stać się dorosła, świadoma siebie i tego, kogo kocha, kim w ogóle chce być.

Inną powieścią z reprezentacją WLW (women love women), silną pod każdym względem, jest Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole. Sonora Reyes udowadnia, że nieskrępowane uczucia dla młodej bohaterki są najlepsze. Książki pozwalają oswajać odmienność, a opowieść o dziewczynie walczącej z dyskryminacją otwiera oczy, inspiruje też do zwrócenia uwagi na potrzeby młodych osób. Książka ma w sobie różne akcenty kultur meksykańskich i azjatyckich, zwłaszcza wzrusza relacjami rodzinnymi. Poza tym powieść Reyes czyta się świetnie, stylem nastolatki przecina ironicznie stare krzywdzące schematy i może zachwycić nawet osoby hetero (żeby się czegoś nauczyły, skoro o szkole mowa)!

Najlepsze książki z magią

Kto nie chciałby mieć nadludzkiej siły? Albo móc zmieniać się w tygrysa czy rekina na życzenie? Wszystkie te moce i nie tylko posiada tytułowa bohaterka powieści graficznej o tytule Nimona autorstwa N.D. Stevensona. Najlepsze książki z magią, do tego rysunkowe, oznaczają epickie starcia, a Nimona ma coś jeszcze: olbrzymie pokłady humoru. Komiks Stevensona opowiada o zmiennokształtnej dziewczynie. Wszystko dzieje się w świecie trochę rycerskim, trochę superbohaterskim. Protagonistka dołącza do geniusza zbrodni, Lorda Ballistera Czarneserce, by uczyć się od niego, jak być łotrzycą. Nimona rozbawia i zarazem rozczula, bo choć to prosty, rozrywkowy komiks, zawiera też garść przesłania, ciepło rozlewające się po nas w trakcie lektury. Nimona zostawia po sobie coś więcej niż dobry humor, warto odkryć, co zasieje też w nas.

Wśród najlepszych książek z silnymi bohaterkami nie może zabraknąć na koniec Niewidzialnego życie Addie LaRue V.E. Schwab. Opowieść wolniejsza od innych z tego zestawienia, melancholijna, smutna, powolna, dająca chwilę wytchnienia. Tytułowa Addie, Francuzka sprzed kilku wieków, zyskała nieśmiertelność przez pakt z ciemnymi siłami. Teraz błąka się po epokach, obserwuje ludzi i światowe wydarzenia. Jednak jej samej nikt nie może zapamiętać – a to wszystko przez ten mefistofelesowski układ. Aż pewnego dnia wieki później ktoś wypowiada jej imię w nowojorskim antykwariacie. Wtedy całe wieczne życie Addie zmienia się nie do poznania. Opowieść o nieśmiertelności pozwala na chwilę zatrzymać się przy sobie, spojrzeć na mijający czas i co z nim robimy. Najlepsze książki Schwab rządzą się swoimi prawami silnych bohaterek, wyjątkowego klimatu, dawki inspiracji – to wszystko znajdziesz u Addie, a nawet znacznie więcej.