Książki

Książki na styczeń!
11.01.2021

Książki na styczeń!

Czas biegnie nieubłaganie. Doświadczyliśmy tego, po raz kolejny świętując początek nowego roku, który – miejmy nadzieję – będzie dla nas uprzejmy i przyniesie nam spełnienie na wielu płaszczyznach. Styczeń to jednak czas, gdy wielu z nas korzysta z urlopu bądź ferii. Gdzieniegdzie prószący jeszcze śnieg sprawia, że z chęcią zatapiamy się w lekturach, dzięki którym przenosimy się do pięknie wykreowanych światów.

W pierwszym miesiącu roku tworzymy nierzadko listy lektur, po które sięgnąć chcemy przez kolejnych dwanaście miesięcy. Rozglądamy się za premierami, o których wydawnictwa bardzo często informują. Jednakże my, na przekór wszystkiemu i wszystkim, chcemy odświeżyć i przypomnieć tytuły wydane przez nas jeszcze w latach ubiegłych. Jeśli zastanawiacie się, po jakie książki sięgnąć w styczniu, koniecznie doczytajcie artykuł do końca. 😊

 

Czy w Waszych głowach pojawiła się kiedykolwiek myśl, by wymazać pewne wspomnienia? Zaryzykujemy stwierdzeniem, iż każdy przeżył chwile, które po dziś dzień wracają do głowy niczym bumerang. Podobne myśli skrywa w sobie Aaron – bohater pięknej książki „More happy than not. Raczej szczęśliwy niż nie”

W debiutanckiej powieści Adama Silvery poznajemy Aarona – nastolatka, który nie może pogodzić się z samobójczą śmiercią ojca. W jego otoczeniu znajdują się pełne ciepła i wsparcia osoby, próbujące pocieszyć Aarona i mu pomóc. Ten jednak, zerkając wciąż na pozostałą na nadgarstku bliznę, nie może pogodzić się ze swym losem. Czas, podczas którego stara się zagoić zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne rany, sprawia, iż młodzieniec odkrywa samego siebie. Poznana prawda powszechnie nie jest akceptowana, dlatego nastolatek podejmuje decyzję o udaniu się do Instytutu Leteo – miejsca, w którym zapomnieć można o wszystkim.

 

 

Styczeń, a wraz z nim idący nowy początek, często obfituje w postanowienia, które mają pozytywnie wpłynąć na nasze życie. Jeśli rozważacie, czy wszyscy znajomi wpływają na Was pozytywnie, koniecznie sięgnijcie po „Najgłośniej krzyczy serce” autorstwa Martyny Senator.

Nina i Kacper – na pozór dwie zupełnie inne jednostki – zmagają się z łączącym ich losy problemem. Nastolatkowie doświadczają ogromnego hejtu nie tylko ze strony rówieśników, lecz także bliskich, z którymi żyją na co dzień. Choć początkowo bohaterowie książki Martyny Senator nie przepadają za sobą, odkrycie życiowej prawdy zbliża ich do siebie. „Najgłośniej krzyczy serce” to niepowtarzalna lektura o hejcie, bolesnej krytyce i próbie wiecznego skrywania się w cieniu. O niektórych bolesnych doświadczeniach trudno bowiem zapomnieć…

 

 

 

Początek roku przywitał nas iście jesienną pogodą. Choć pożółkłe liście nie towarzyszą nam podczas spacerów, spadający z nieba deszcz nie pozwala o sobie zapomnieć. Na takie jesienno-zimowe wieczory idealny będzie retelling Ashley Poston „Zaczytana i Bestia”.

Rosie Thorne uważa, że nic nie idzie po jej myśli. Trudzi się z napisaniem eseju rekrutacyjnego na studia, nie potrafi zapomnieć o uroczym nieznajomym, a ból po stracie matki nie daje o sobie zapomnieć. Jej smutny los zostaje jednak skrzyżowany z życiową ścieżką Vance’a Reignsa – gwiazdy Hollywood. Początkowo niezwykle niemiła relacja pomiędzy dwojgiem młodych ludzi zaczyna przemieniać się w piękne uczucie. Lecz to od nich samych zależy, czy będą potrafili żyć ze sobą, a rzucane im kłody pod nogi nie zniszczą tego, co najcenniejsze.

 

 

 

Czy na pokładzie są jakieś okładkowe sroki? Styczeń, jak na zimę przystało, obfitować powinien w prószący dniem i nocą śnieg, który pięknie skrzypi w trakcie popołudniowych przechadzek. Nie wszędzie jednak doświadczyć możemy tego białego piękna. Z tego powodu warto sięgnąć w styczniu po naszą książkę z białą, zimową okładką – „Gdyby ocean nosił twoje imię”.

W naszych książkach nierzadko poruszane są tematy trudne, wyjątkowe i zmieniające sposób patrzenia na rzeczywistość. Tahareh Mafi napisała o byciu innym, lecz nie gorszym. Bycie innym bowiem nie powinno w żaden sposób nikogo dyskryminować. Jednakże świat nigdy nie jest tak idealnie kolorowy, czego doświadcza Shirin – główna bohaterka „Gdyby ocean nosił twoje imię”. Szesnastoletnia muzułmanka po raz kolejny zmuszona jest wraz z rodzicami zmienić miejsce zamieszkania. Nie potrafi się odnaleźć w nowej szkole, a jej zaaklimatyzowaniu nie sprzyjają pozbawieni tolerancji i zrozumienia nauczyciele. Okropne, agresywne spojrzenia, wyzwiska i powszechna krytyka – to z nimi zmagać musi się nastolatka. Jej nastawienie do świata zmienia się, gdy na swej drodze spotyka Oceana – chłopaka chcącego poznać Shirin taką, jaka jest. Relacja z nią nie należy do łatwych, gdyż nastolatka wierzy, że nikomu nie jest już w stanie zaufać. Bohaterka odkrywa ponadto pewną życiową prawdę – zamiast wymagać zmiany od innych, warto zmienić najpierw swoje podejście do życia…

 

Wierzymy, że spośród wybranych przez nas książek znajdziecie coś dla siebie. Po garść inspiracji zapraszamy również na nasz Instagram oraz Facebook, gdzie codziennie piszemy i rozmawiamy o książkach.

Wszystkim książkoholikom życzymy zaczytanego stycznia! 😊