Książki
Jaki romans Young Adult wybrać?
17.11.2022

Jaki romans Young Adult wybrać?

Dobre powieści obyczajowe pozwalają trochę przesunąć nasze codzienne troski i monotonię w inną stronę, w stronę fikcji. Jesienne wieczory stanowią świetną okazję do sięgnięcia po romans Young Adult! To tam bohaterowie i bohaterki uczestniczą w dramatycznych perypetiach prowadzących między innymi ku miłości lub stracie. Przedstawiamy propozycje obyczajowe We need YA!

Kiedy mówimy o powieściach z gatunku obyczajowych, mamy na myśli wszelakie książki realistyczne opowiadające o losach zwykłych, zwłaszcza młodych, ludzi, takich jak my. Romans Young Adult zawiera w sobie akcję związaną z codziennością. Są miłości, zdrady, nierzadko trudna rzeczywistość szkolna czy domowa, ale nie tylko. Ważne, że obyczajówki kładą nacisk bardziej na relacje międzyludzkie, niż na jakieś niewiarygodne zdarzenia. Kiedy czytamy romans Young Adult, poznajemy perypetie, które mogłyby się wydarzyć również nam. Dlatego dla wielu osób powieści obyczajowe są pewną odskocznią od nudnej rzeczywistości. W niej nie ma aż tylu emocjonujących momentów, co w romansowych książkach. Często są to lektury lekkie, przyjemne, dobre dla rozrywki czy zabicia czasu wieczorem. Przy tym mają swój wyjątkowy „pazur”. We need YA szczególnie poleca obyczajowe książki Martyny Senator i Klaudii Bianek.

Romans Young Adult o szkole

Martyna Senator jest typem twórczyni, dla której pisanie to jedna z wielu aktywności. Na co dzień pracuje w międzynarodowej korporacji. Mimo tego dała się poznać osobom czytającym jako autorka wielu młodzieżowych powieści obyczajowych. Zadebiutowała w 2015 roku książką Kiedy wolność mówi szeptem. Romans Young Adult to niejako jej znak rozpoznawczy w pisarskiej karierze. Napisała także inne książki: Ósmy kolor tęczy, Zanim zgasną gwiazdy, seria Z miłości. Nakładem We need YA ukazała się powieść o tytule Najgłośniej krzyczy serce. Właśnie ta ostatnia pozycja wydaje się niezwykle ciekawa, jeśli już chodzi o romans Young Adult. Pojawia się tam świetnie napisany dramatyczny wątek szkolny!

Bohaterami Najgłośniej krzyczy serce są nastolatkowie Nina i Kacper. Martyna Senator prowadzi historię w formie dziennikowej z dwóch perspektyw tej pary postaci. Oboje chodzą do tej samej szkoły i oboje zmagają się nie tylko z nauką, ale przede wszystkim z hejtującymi rówieśnikami. Ten romans Young Adult swoją siłę czerpie nie z płytkiego przedstawienia miłości, uczuć rodzących się między chłopakiem czy dziewczyną (choć to można tam znaleźć). Najwięcej uwagi można poświęcić wątkowi, jak oni oboje starają się razem przejść przez piekło nienawiści, jakie zgotowali im inni ludzie. Autorka podkreśla, że te historie nie są tylko wymysłem fikcji. Zostały oparte na przykrych faktach, do których dotarła. Najgłośniej krzyczy serce to romans Young Adult z trudną historią, a właściwie dwoma. Z dwójką dręczonych postaci, które usiłują jakoś żyć, przetrwać, może też kochać. Na pewno jest książką wartościową dla wszystkich osób potrzebujących usłyszenia takiej historii. Daje zrozumienie i otula. Przy tym może ona też pomóc przyszłym czytającym, gdzie szukać wsparcia, gdy wokół hejt na nas napiera.

Romans Young Adult i Klaudia Bianek

Klaudia Bianek pojawiła się w szeregach autorek We need YA w 2019 roku. Wygrała konkurs na debiut książkowy związany z dopisaniem historii do zdjęcia okładkowego. Tak narodził nie tyle romans Young Adult, ile cała seria w klimatach wręcz New Adult. To obyczajowy cykl pod tytułem Jedyne takie miejsce. Klaudia swoje obyczajówki pisze wieczorami, nawet nocami, gdy wszyscy domownicy już smacznie śpią. Ma cztery kotki, których jest opiekunką. Pierwszy tom serii otwiera tytułem i fabułą różne historie o młodych osobach w objęciach miłości. Jedyne takie miejsce, bo tak go nazwała autorka, przenosi nas do wiejskiej sielanki. Młoda bohaterka, dramatycznie doświadczona, uczennica liceum, musi poradzić sobie z wychowaniem dziecka. To trochę przypomina książkę Martyny Senator, ale opowiada o zdarzeniach zdecydowanie późniejszych. Postacie są nieco starsze. Główna bohaterka, Lena, konfrontuje się też ze swoim dawnym znajomym, do którego wydaje się czuć więcej, niż może się wydawać.

Powieści obyczajowe polecają się zwłaszcza, kiedy potrzebujesz niezbyt wymagającej lektury na wolny czas. Romans Young Adult, taki jak propozycja Martyny Senator czy Klaudii Bianek, sprawi, że wsiąkniesz w świat miłosnych zagrywek, dawnych relacji, zapominania, przypominania, zakochiwania, a potem odkochiwania. Emocji jest wiele, zaś postacie uczą się i dojrzewają do tego, jak sobie z nimi radzić. Z kolei cały wachlarz możliwych akcji jest na tyle znany, że taki romans Young Adult z łatwością możesz sobie wyobrazić. Osoba czytająca wczuwa się wówczas w postacie, a niejedna czytelniczka uroni wiele łez, gdy dojdzie do dramatycznego finału pełnego emocji.

Bestsellery

27,45 zł 49,90 zł

27,45 zł 49,90 zł

27,45 zł 49,90 zł

25,80 zł 46,90 zł

37,95 zł 69,00 zł