Książki
Najbardziej oryginalne książki We need YA
19.01.2023

Najbardziej oryginalne książki We need YA

W styczniu polecamy nietypowe propozycje tytułów, które spodobają się zwłaszcza ambitnym osobom czytającym. Najlepsze książki We need YA z niełatwymi fabułami czy tajemnicami lubią dawać do myślenia. Są przy tym różnorodne, więc niektóre spośród nich może zachwycą właśnie Ciebie!

Lubimy literaturę, która coś z nami robi. Jak zamknięta na kod szkatułka, zmusza do szukania rozwiązań, głowienia się, próbowania w każdą stronę aż do jej otwarcia – zrozumienia historii. Dla niektórych najlepsze książki to takie, które są nieco bardziej wymagające. Oczywiście, czasem potrzebujemy lekkich rozrywkowych tytułów, ale nie ma co ukrywać, lubimy książkowe wyzwania.  W We need YA staramy się balansować lekkość i ambitność powieści, aby każda osoba mogła znaleźć coś dla siebie. Można znaleźć różne gatunki. Do tego grube tomiszcza, cieńsze mikropowieści, bardziej lub mniej typowe, z przesłaniem albo humorem. Prezentujemy tutaj najlepsze książki mogące spodobać się wszystkim, którzy chcą trochę pogłowić się nad fabułą, poczuć dreszczyk, potraktować powieść jak wyzwanie. Może macie już któreś u siebie na półce i wcale nie były wymagające, a może dopiero czekają w Waszym TBR. Na pewno warto wziąć je pod uwagę!

Najlepsze książki pełne koloru

Na początek powieść w stylu postapo, która zwłaszcza okładką i grafikami podbiła wiele serc. Cały ten czas Hani Czaban jest jej przebojowym debiutem, który przenosi nas do Polski w nieodległej przyszłości. Generalnie cały świat, jaki wykreowała autorka, działa według rytmu burzy przetaczającej się raz po raz na niebie – cofającej cyklicznie czas o dobę. Jeśli najlepsze książki według Was mają element zagadki, ten tytuł sprawdzi się idealnie! Żadna z postaci nie wie, skąd burza się wzięła, dlaczego tak jest ani co było przed nią. Wszyscy ludzie zapomnieli, a swój czas podzielili na ten sprzed i po burzy. Tutaj wkracza Mar, młoda dziewczyna wychowywana przez ciotkę na odludziu. Bohaterka podejrzewa, że w tajemnicy burzy kryje się los jej rodziców, którzy dawno zniknęli. Żeby wyjaśnić tę zagadkę dziewczyna wyruszy wraz z Artelem, młodym amatorem wynalazcą, do zrujnowanego Lublina, by dowiedzieć się czegoś o swojej przeszłości. Najlepsze książki zawierają w sobie mnóstwo zwrotów akcji i taki też jest Cały ten czas. Udany debiut, który czerpie ze znanej fantastyki i osadza dziwny świat w znanej nam rzeczywistości – polskich miast i wsi.

Najlepsze książki queerowe

Innym rodzajem powieści, które swoim kolorytem uderzają, są te z reprezentacjami. Queerowe powieści wybijające się poza hetero kanon. Jeśli czytacie i układacie je w najlepsze książki, w Waszym rankingu nie może zabraknąć Ostatniej nocy w klubie Telegraph Malindy Lo. Powieść Lo wprowadza nas w środowisko chińskich Amerykanów po drugiej wojnie światowej, którzy żyją w Chinatown w San Francisco. Lily, główna bohaterka, dorasta i odkrywa swoją orientację seksualną. Jako dziewczyna z „dobrego domu” – konserwatywnego –i wychowywana twardą ręką przez matkę, nie może liczyć na wiele wsparcia. Buzujące w niej emocje nie mogą znaleźć ujścia. Do czasu, aż zaświeci przed nią kolorowy neon klubu Telegraph, a koleżanka z klasy, Kath, zostanie odpowiedzią na jej wszystkie pytania. Ostatniej nocy w klubie Telegraph należy do najlepszych książek podejmujących tematykę lesbijek i całego zaplecza kulturowego w ciężkich czasach homofobii Stanów Zjednoczonych w XX wieku.

Najlepsze książki grząskie i mocne

Jeśli interesują Was wyzwania idące w sfery natury, ekologii i ponownie klimatów postapo, A kiedy zniknie pustynia Marie Pavlenko w tłumaczeniu Artura Łukszy może być strzałem w dziesiątkę. Zwłaszcza, jeśli Wasze najlepsze książki uwzględniają niebezpieczne pustynne wędrówki. Samaa jest nastoletnią mieszkanką jednego z ludzkich obozów koczowniczych. Świat dziewczyny zmienił się nie do poznania. Prawie nikt nie pamięta już rzek, mórz, lasów. Ziemia stała się niegościnną pustynią, a żeby przeżyć, ludzie poszukują resztek drzew, by sprzedawać je w zamian za niewielkie ilości wody. Dziewczynka czuje się nieprzyjemnie w środowisku, gdzie tylko mężczyźni mogą wychodzić poza obóz. Postanawia w pojedynkę udać się w podróż tropem łowców drzew. To, co odkryje w dalekiej pustyni, wstrząśnie nie tylko nią, ale też całym obozem. Wstrząs jest właśnie tym, co oferują najlepsze książki w tym zestawieniu, a powieść Pavlenko, choć postapo, zawiera wiele odniesień do naszej rzeczywistości, naszego środowiska, które niszczymy. Nie jest to wielkich rozmiarów tomiszcze, a rozdziały przypominają przesypywanie się między sobą wrażeń i refleksji głównej bohaterki. Tym niemniej są to wrażenia bardzo dojrzałe i aktualne. Mówią wiele o stanie świata, w którym żyjemy. Świata, gdzie znikają drzewa, a przybywa piasku i głodu.

Kryminalne najlepsze książki

Wyobraź sobie, że siedzisz na ławie przysięgłych. Toczy się proces. Oskarżony to młody czarnoskóry chłopak, Steve Harmon, który według prokuratora brał udział w morderstwie. W zestawieniu najlepszych książek nie mogło zabraknąć Potwora Waltera Deana Myersa. Powieść czyta się, jakbyśmy rzeczywiście siedzieli wraz z innymi na ławie przysięgłych i obserwowali proces, ale to nie wszystko. Autor upodobnił książkę formą do scenariusza. Dołożył do tego tekst przypominający własnoręczne notatki samego głównego bohatera, Steve’a. Podczas lektury poznajemy chłopaka, który nie zgadza się ze stawianymi zarzutami. Choć książkę czyta się szybko, w natłoku myśli, uwag nie możemy być pewni i jednostronni co do wszystkiego. Niekoniecznie prawda jest najważniejsza w tej książce. To czy jest winny, czy nie, schodzi na dalszy plan. Podczas czytania samemu podejmuje się pewne decyzje, dochodzi się do pewnych wniosków. Wszystko spowija niepokojąca niepewność. Najlepsze książki dają do myślenia i taki też jest Potwór, który zostaje w nas długo po przeczytaniu. Książka podejmują jedne z najbardziej podstawowych kwestii: zbrodni, winy i kary. A może zostać jeszcze dłużej, jeśli włączymy film Netflixa zrealizowany na podstawie tego powieściowego scenariusza!

Wojtek Dyrda

Bestsellery

29,94 zł 49,90 zł