Książki
Kim jest Mason Deaver? Poznaj osobę autorską „Wszystkiego, co najlepsze”!
20.04.2023

Kim jest Mason Deaver? Poznaj osobę autorską „Wszystkiego, co najlepsze”!

Wejdź do świata queerowych opowieści i dowiedz się, kim jest osoba stojąca za wspaniałą powieścią „Wszystkiego, co najlepsze”! Poznaj Mason Deaver – jeno kolejna książka już wkrótce pojawi się wśród premier We need YA, a tymczasem przybliżamy nieco sylwetkę naszej osoby autorskiej.

Mason Deaver (używa zaimków they/them) mieszka w Karolinie Północnej i jest osobą autorską książek Young Adult. Jeno powieści poruszają absolutnie queerowe zdarzenia młodych osób, z niebinarnością na czele. Wszystkiego, co najlepsze (przełożył Artur Łuksza), opowiada historię Ben, osoby niebinarnej, zmagającej się z traumami, wyrzuceniem z domu, fobiami i generalnie ostracyzmem. Powieść była debiutem Mason Deaver i od niej rozpoczęła się jeno kariera pisarska w gatunku Young Adult. Książka trafiła na listy światowych bestsellerów, nominowano ją do Goodreads Choice Awards i wygrała nagrodę PinkNews Best Young Adult Book Award. Wszystkiego, co najlepsze było też uznane za jedną ze stu najlepszych książek YA według „Cosmopolitana”. Mason Deaver ma kota o imieniu Rex, a poza pisaniem lubi oglądać filmy.

Co jeszcze przeczytać od Mason Deaver?

Na tym twórczość Mason Deaver się nie wyczerpuje, bo jeno druga powieść Duchy, których nie chcemy zapomnieć (nasza premiera jeszcze w tym miesiącu!) równie mocno podbiła serca czytających. Kolejne powieści jeszcze nie przetłumaczone na język polski to The Feeling of Falling In Love i niedawno ujawniona Okay, Cupid, która ukaże się w oryginale dopiero w przyszłym roku. Poza samodzielnymi powieściami Mason napisało również teksty do różnych antologii i stworzyło audiobook Another Name for the Devil.

Jest też świetna informacja dla osób fanowskich debiutu tej osoby autorskiej: już teraz powstaje kinowa adaptacja Wszystkiego, co najlepsze! Za reżyserię i scenariusz odpowiada Tommy Dorfman, a w rolach Ben i Nathana wystąpią Corey Fogelmanis i Miles Gutierrez-Riley.

Mason Deaver – queerowa osoba autorska

Przed karierą pisarską Mason pracowało w bibliotece, więc książki zawsze były obecne w jeno życiu. Wszystkiego, co najlepsze oraz inne powieści wprowadzają postaci queerowe poszukujące akceptacji i miłości. Te książki mogą służyć za element terapeutyczny w radzeniu sobie młodych osób z odrzuceniem. W jednym z wywiadów autorze wspomniało, że chce wspierać czytających. Najlepszym, co może zrobić, to opowiadać historie, zwłaszcza zawierające takie reprezentacje jak niebinarność. Mason Deaver jest właśnie osobą niebinarną. Jeno debiut, z głównym tematem coming outu, mimo dramatycznych scen w fabule, niesie mnóstwo nadziei. Dzięki empatycznemu tłumaczeniu Artura Łukszy – wprowadzeniu języka inkluzywnego do polskiego wydania Wszystkiego, co najlepsze, możemy zobaczyć, w jaki sposób nadajemy i odbieramy komuś tożsamość już przez same używane zaimki czy rodzaje.

Jak pisze Mason Deaver?

Samo przyznaje, że jak dotąd proces pisania każdej książki różnił się od siebie. W jeno pracy zdecydowanie królują tony chaotycznych notatek i szkiców, do których co chwilę wraca podczas pisania. Poza pracami już wydanymi Mason Deaver tworzy też takie teksty, które nie ujrzały światła dziennego i one również wymagają takich samych nakładów pracy. Z gatunków, chociaż głównie mowa tutaj o książkach Young Adult, wspomina o swoim zainteresowaniu romansami. Dłuższe i krótsze teksty Mason Deaver opierają się na wielu wątkach romantycznych. Co za tym idzie – otrzymujemy historie miłosne w queerowym charakterze!

Playlista do pisania

Na swojej głównej stronie internetowej w sekcji Q&A Mason Deaver dzieli się z czytającymi linkiem do swojej playlisty, która była inspiracją dla nieno podczas pisania Wszystkiego, co najlepsze. Może dla niektórych z was ta playlista sprawdzi się podczas lektury albo pisania swoich własnych tekstów. Muzyka dla tej osoby autorskiej jest czymś niesamowicie ważnym. Ma na nieno wielki wpływ w procesie pisania i myślenia o romansach, czy w ogóle o miłości. Wymienia przede wszystkim swoje ulubione Carly Rae Jepsen czy Taylor Swift jako artystki odpowiednio opisujące miłość i wyzwalające piosenkami te wszystkie emocje towarzyszące romansom – tym spełnionym, niespełnionym lub zupełnie nowym. Mason Deaver czasem nawet wybiera określone piosenki, które będą słuchane przez książkowe postacie z jeno fabuł dla lepszego tworzenia ich psychologicznych portretów.

Dalsze plany Mason Deaver

Mason Deaver podczas wywiadów czy pytań niewiele chce mówić o swoich planach na dalsze książki. Dni mijają na pisaniu nowych albo edytowaniu już przygotowywanych. Na razie jest pochłonięte zbliżającą się premierą romansowego Okay, Cupid. Poza nią eksperymentuje, wymyśla, eksploruje gatunki w poszukiwaniu czegoś nowego. Wiele się dzieje obecnie i Mason Deaver z pewnością zdradzi, jakie jeszcze tajemnicze projekty się szykują. Prawdopodobnie jest ich naprawdę wiele. Warto śledzić jeno profil na Instagramie (@mason_deaver), gdzie dostajemy smaczki nie tylko z pisania, ale też z kręcenia filmowej adaptacji. Tymczasem w Polsce czekamy na premierę Duchów, o których nie chcemy zapomnieć. Już pod koniec kwietnia na półkach i w waszych rękach!

Polecamy jeszcze na koniec stronę internetową naszej osoby autorskiej, gdzie znajdziecie inspiracyjną playlistę i odpowiedzi na inne nurtujące was pytania:

https://www.masondeaverwrites.com/sgfd.

Wojtek Dyrda