Książki
„Płomień i reszka” – przygodowy debiut Klaudii Kołodziejczyk
24.04.2023

„Płomień i reszka” – przygodowy debiut Klaudii Kołodziejczyk

Podróż pełna niebezpieczeństw po krainie magii i okrucieństwa – takie są przygody bohaterów powieści Klaudii Kołodziejczyk „Płomień i reszka”. Przewrotny tytuł mówi jasno, że los może się odwrócić jak moneta, a akcja płonąć jak pochodnia. Przedstawiamy naszą nową debiutującą autorkę, która zabierze was w daleką drogę!

Płomień i reszka to debiutancka powieść Klaudii Kołodziejczyk, która jest pokłosiem konkursu literackiego Nowa Epoka organizowanego przez We need YA w 2021 roku. Przeznaczony był dla osób nastoletnich, trzymających pomysły na epickie powieści w swoich szufladach. Nadesłano mnóstwo prac z zaskakującymi pomysłami. Zwyciężyła opowieść o młodych niezłomnych bohaterkach, własnym fikcyjnym światem magicznym i buntowniczą ideą zapalającą czytelników i czytelniczki z każdym rozdziałem. Wygrała książka Płomień i reszka Klaudii Kołodziejczyk – obecnie studentki Uniwersytetu Wrocławskiego, miłośniczki dobrej muzyki, książek, gotowania, prozaiczki od fantastycznych opowiadań.

Książka Klaudii Kołodziejczyk opowiada o pojmaniu do niewoli Delli, kobiety noszącej w sobie pradawną moc. Za pojmanie odpowiada Biała Cesarzowa, uzurpatorka, na której imperium opiera się Płomień i reszka. Niewiele myśląc, z akcją ratunkową rusza jej siostra, Mae, oraz oddana przyjaciółka, Soleil. Dosłownie – bo dziewczyny bez żadnego planu ruszają w podróż przez cały kontynent. Za towarzystwo mają jedynie uroczego stworka i parkę rezolutnych chłopaków. Z pozoru prosta misja okazuje się wielką przygodą, na której końcu czekają decyzje, jakich Soleil i Mae się nie spodziewały. Płomień i reszka tworzy wizję buntu, rewolucji i stawia pod nogi rozmaite kłody, nad którymi w rytmie akcji skaczą bohaterki. Podróż po Samorei, fikcyjnym świecie powieści, ułatwia śliczna mapka wyrysowana w książce, a postacie zyskały także własne ilustracje pojawiające się między kolejnymi rozdziałami.

Płomień i reszka jako podróż

Fabuła i cały pomysł na powieść zasadza się na motywie drogi. W podróż wyrusza młoda niezłomna bohaterka, Soleil, wraz z przyjaciółką Mae. Płomień i reszka rozpoczyna się od pierwszych stron bardzo wartką akcją. Zostajemy z impetem wrzuceni w konflikty postaci, w porwanie Delli, a tym samym – przygodę. Świat poznajemy oczami Soleil, a akcja rozgrywa się w pierwszoosobowej narracji pełnej zaciętości. Wkrótce stajemy się częścią całej drużyny młodych władających magią postaci, które porwały się na szaleńczą akcję przemierzenia wielkiej krainy pełnej niebezpieczeństw. Cały Płomień i reszka jest jedną wielką drogą z własnym fantastycznym rytmem, a w jej trakcie możemy spodziewać się niespodziewanego!

Tajemnice i akcja

Na drodze dziewczyn staje niejedno niebezpieczeństwo, nie możemy więc narzekać na brak wrażeń. Jak każda przygoda w trasie, Płomień i reszka rozgrywa się w podejrzanych karczmach, jarmarkach, ciemnych lasach, a Soleil styka się z niejedną tajemnicą. Ciekawym motywem jest wątek magicznej monety, związanej z pewnym enigmatycznym chłopakiem, co doprowadzi do zupełnego obrotu spraw w królestwie. Płomień i reszka porusza takie tematy jak czynna walka o swoje, dochodzenie do prawdy, wychodzenie na wolność, ale też dorastanie do niełatwych decyzji.

Fantastyczny Płomień i reszka

Klaudia Kołodziejczyk pokusiła się o ambitne stworzenie zupełnie nowej krainy, Samorei, z całym magicznym systemem wierzeń. Płomień i reszka ma w sobie też trochę z  historii o Harrym Potterze, bo dowiadujemy się o zwierzęcych patronach (dało się poczuć klimat duchowych Patronusów), czuwających nad każdym człowiekiem, ale ponadto dających mu magiczne moce od urodzenia – wzniecanie płomieni, kontrola nad ziemią czy telepatia. Realia Płomienia i reszki to nie tylko magia, ale również elektryczność. Klaudia Kołodziejczyk dość odważnie połączyła w jednej krainie zdobycze techniki z korzystaniem z magii. To daje ciekawy efekt i z pewnością różni się od klasycznych opowieści fantasy, gdzie nie ma co liczyć na żarówkę czy pojazd elektryczny.

Samoreą rządzi Biała Cesarzowa, zwana Orlicą. Mordercza tyranka, o której przez cały Płomień i reszkę słyszymy same straszliwe historie. Jednak ona sama jako antagonistka niewiele ma sprawczości w przygodach Soleil. Groźnie występuje w oddali, a uosabiają ją złowrogie zastępy żołnierzy imperium. Czarny charakter zostaje rozmyty w plamę sługusów. Mogą pobrzmiewać w tym nuty walki sił mroku i jasności, dobra i zła, czyli podstawa opowieści fantastycznych. Dzięki temu Płomień i reszka przywodzi na myśl znane historie filmowe czy książkowe o imperiach i tyranach uciskających wolny lud. Ten debiut wszystko ma i czerpie rozważnie z motywów, więc dla fanów czy fanek fantastyki powinien być dobrym wyborem.

Lekka przygoda Young Adult

W Płomieniu i reszce nie brakuje lekkości. To powieść Young Adult szusująca w przewrotnych perypetiach zdarzających się młodym, nastoletnim postaciom. Sarkazm miesza się w humorem i bohaterkom nie można odmówić ciętego języka. Spontaniczność to kolejna siła, jaką posługuje się Soleil z Mae. Jest w stylu tej powieści spory powiew młodości. Poprzez niego Płomień i reszka z powodzeniem funkcjonuje jako polecajka dla nastoletnich czytających. Czyta się ją szybko, nie trzeba zbyt wiele myśleć, zaś zwroty akcji dodają przygodzie Soleil jeszcze więcej płomienia.

Wojtek Dyrda