Książki
Książki na wakacje – bilety do nowych miejsc
07.07.2023

Książki na wakacje – bilety do nowych miejsc

Często zabieracie książki na wakacje, ale może teraz to książki gdzieś Was zabiorą? Jeśli nie macie jeszcze pomysłów, gdzie spędzić lato, nasze powieści mogą sprawdzić się jako inspiracje. Chcecie przeżyć przygody na prowincji, pójść na imprezę do miasta czy wędrować wśród piasków pustyni? Nasze historie działają jak poradniki po wielu miejscach, a jeżeli ktoś nie ma możliwości wyjazdu – momentalnie przeniosą do innego świata!

Chociaż zabieranie książki na wakacje raczej nie kojarzy się ze szkołą, Wszystkiego, co najlepsze od Mason Deaver sprawdzi się jako lotniczy bilet do Stanów Zjednoczonych. Ta książka opowiada o losach osoby niebinarnej imieniem Ben, usiłującej poradzić sobie z wyrzuceniem z domu, zmianą szkoły – całym coming outem. Wszystkiego, co najlepsze opisuje wiele trudnych momentów dla osób niebinarnych, ale działa terapeutycznie i przywraca nadzieję. Z tej książki na wakacje wyniesiecie też wiele pięknych chwil – siedzenia na dachu z przystojnym chłopakiem, spacery, piknik i drobne przyjemności uprawiane z dala od zgiełku wielkiego miasta.

Amerykańskie książki na wakacje za miastem

Przykładem innej książki na wakacje z amerykańską prowincją w tle jest najnowsza powieść Malindy Lo Rozproszone światło. Odnajdziemy w niej reprezentację lesbijską, a opowieść tworzy wspaniałą atmosferę kalifornijskich wakacji. Aria, główna bohaterka przyjeżdża do swojej dawno niewidzianej babci artystki w okolice San Francisco. Miejsce jest jak odludzie, a dziewczyna martwi się, że zanudzi się przez te parę miesięcy, póki nie pozna Steph, ogrodniczki swojej babci. Szukając książki na wakacje, gdzie romans będzie nie tylko letni, ale queerowy, Rozproszone światło okaże się idealną pozycją. Malinda Lo tworzy przewrotną historię pełną sztuki, szaleństwa i miłości.

Książki na wakacje w innej epoce

Z pewnością zaopatrzyliście się w powieści z autografem Victorii Schwab po jej czerwcowej wizycie w Polsce! Jeśli tak, książki na wakacje, takie jak Niewidzialne życie Addie Larue sprawią Wam zupełnie inne doświadczenia czytelnicze niż typowe YA czy YA fantasy. Schwab ze swojej powieści czyni nie tylko bilet do innego kraju, ale innej epoki i to niejednej! Książka przenosi nas do Francji siedemnastego wieku, na prowincję pod Paryżem. Tytułowa bohaterka, Addie, zawiera faustowski pakt z ciemnymi siłami tego miejsca. W wyniku tego otrzymuje dar nieśmiertelności, ale jednocześnie nikt nigdy nie będzie mógł jej zapamiętać. Bohaterka naszej książki na wakacje przechadza się więc po różnych epokach, miejscach, historycznych zdarzeniach. Schwab tworzy niezwykły i melancholijny klimat, podróż nie tyle pełną akcji, ile delikatności, namysłu nad tym, gdzie się teraz znajdujemy. Trafimy też do nowojorskiego antykwariatu, gdzie wieczne życie Addie odmienia się z pewnym antykwariuszem…

Może do Kairu?

Książki na wakacje mają to do siebie, że jeśli wciągną i szybko skończymy, zbyt szybko musimy wrócić z magicznych miejsc do naszej nie raz nudnej rzeczywistości. Trylogia Dewabad S.A. Chakraborty zapewni podróż w ciemne uliczki osiemnastowiecznego Kairu na całe trzy pokaźne tomy! To oznacza wielogodzinną podróż poprzez smaki, zapachy i piaski pustynnego miasta ukrytego przed ludzkimi oczami. Daevabad jest miejscem pełnym magicznych stworzeń, magii i dżinnów. Otwiera się przed złodziejką Nahri, która musi uwierzyć w czary. Książki na wakacje Chakraborty, jeśli je weźmiecie, porwą Was w świat inspirowany islamską mitologią. Niezapomniana trzytomowa przygoda w klimacie Bliskiego Wschodu!

Mroczne książki na wakacje

Wiedźma z Bliska V.E. Schwab sprawdzi się, jeśli ktoś szuka nieco mroczniejszego kierunku wakacyjno-czytelniczych podróży. Z tej książki na wakacje wyniesiecie bilet do odludnego, ale urokliwego Bliska – małego fikcyjnego miasteczka przywodzącego na myśl szkockie osady. Wśród wietrznych wrzosowisk mieszkają ludzie wierzący w wiedźmy, zwłaszcza legendarną Wiedźmę z Bliska. Pewnej nocy do osady trafia obca postać, a równocześnie dzieci zaczynają tajemniczo znikać ze swoich łóżek. Czym byłyby książki na wakacje bez wątku zagadki? Wiedźma z Bliska przybliża nam Lexi, młodą dziewczynę, która postanawia na własną rękę odnaleźć zaginione dzieci i przy okazji rozwiązać sprawę przybysza. To gotycka, klimatyczna opowieść we wspaniałym stylu V.E. Schwab – pełnym magii, ale też świetnych postaci.

Dystopijne, feministyczne

Byliśmy już w przeszłości, więc teraz pora na propozycję książki na wakacje z gatunku science fiction! Żelazna Wdowa Xiran Jay Zhao jest opowieścią skierowaną przeciw mizoginom i patriarchatowi. Rozgrywa się w dalekiej przyszłości, w krainie Huaxi, zainspirowanej starożytnymi Chinami. Tytułowa Wdowa, Wu Zetian, to dziewczyna z jednym pragnieniem: pomszczenia swojej zmarłej siostry. Dlatego zaciąga się do oddziałów pilotów gigantycznych poczwarek, robotów sterowanych myślami. Przy ich pomocy ludzie walczą z najeźdźcami z kosmosu. Absolutnie porywająca dystopia pełna nawiązań kulturowych do Chin. Jeżeli jakaś książka może pobudzić do odkrywania nowych miejsc, historii czy mitologii – Żelazna Wdowa zrobi to wszystko, a nawet więcej. Rozbudzi świadomość absurdów społecznych związanych z mężczyznami i kobietami. Kosmiczna, feministyczna, rewolucyjna!

Baśniowe książki na wakacje na Wschodzie

Zostając w klimatach Wschodu trzeba wziąć pod uwagę też baśniowe opowieści Elizabeth Lim i jej Sześć szkarłatnych żurawi. Motyw tej książki na wakacje to tak naprawdę retelling znanej wszystkim baśni o sześciu łabędzich książętach. Lim zainspirowała się tą historią i osadziła ją w fikcyjnej krainie, stylizowanej azjatycko. Osoby zaznajomione z innymi książkami tej autorki dobrze skojarzą wszystkie nawiązania do innego cyklu, równie baśniowego. Shiori, bohaterka powieści, przez klątwę macochy zostanie wysłana na wygnanie wraz ze swoimi braćmi przemienionymi w żurawie. Wyciągniecie stąd nostalgię za baśniami, niebezpieczną podróż i niesamowite szczegóły magicznego świata – od zapachów po obrazy. Wybór książki na wakacje od Lim będzie kolejnym powodem, by przenieść się i poznać przepiękny świat kultury dalekiego świata.

Wojtek Dyrda