Książki
O mamo, to BESTSELLER! – „Sześć szkarłatnych żurawi” Elizabeth Lim
14.07.2023

O mamo, to BESTSELLER! – „Sześć szkarłatnych żurawi” Elizabeth Lim

Książka Sześć szkarłatnych żurawi Elizabeth Lim otula przyjemną nostalgią dziecięcych baśni. Retelling opowieści braci Grimm jest świetną okazją do zobaczenia, jak można bawić w układanie historii w dowolnych kombinacjach. Ta kombinacja zbuntowanej księżniczki i braci żurawi zawiera wspaniałe obrazy, odległe smaki potraw, zaklęcia i szarmanckie smoki. Teraz w magicznym zestawie z gadżetami!

Na początku Sześć szkarłatnych żurawi wita Was wyjątkową fakturą okładki, od pierwszego dotyku czujemy tu jakąś magię! Potem obrazy – wspaniała mieszanka bieli i szkarłatu, żurawie motywy. Na pierwszych stronach zaprasza nas mapka krainy, którą wszystkie osoby po lekturze Krwi gwiazd doskonale znają. Biegniemy wzrokiem po mapie, widzimy już, gdzie będziemy wędrować. Mapka Sześciu szkarłatnych żurawi jeszcze przez całą przygodę będzie nam towarzyszyć, a papier zaprasza do wielogodzinnej lektury. Na razie wydaliśmy jeden tom, lecz oryginalnie ta historia zamyka się w dylogii, więc warto oczekiwać kolejnych baśniowych doznań od Elizabeth Lim. A co skrywają zadrukowane rozdziały, które mamy już teraz?

Sześć szkarłatnych żurawi, czyli chińskie baśnie od Elizabeth Lim

Sześć szkarłatnych żurawi rozpoczyna się od buntu młodej, kapryśnej księżniczki Shiori. Dziewczyna nie dość, że nie chce wyjść za mąż za wybranego jej książęcego kandydata, to w dodatku posługuje się magią zakazaną w całym cesarstwie. Elizabeth Lim użyła tej samej palety barw, jaką nakreśliła fikcyjny świat Kiaty w dylogii Krew gwiazd. W ten sposób otrzymaliśmy kilkutomowy obraz niezwykłej krainy wystylizowanej na starożytne i magiczne Chiny! Sześć szkarłatnych żurawi jest pełne czarów, magicznych przedmiotów, smoków. Przez klątwę swojej macochy dziewczyna zostaje wygnana z pałacu, a jej bracia zamieniają się w szóstkę tytułowych żurawi.

Mulan, bracia Grimm, Sześć szkarłatnych żurawi

Elizabeth Lim jest ekspertką od przekładania baśni i opowiadania ich na nowo. Zrobiła tak w historii o magicznej krawcowej z Krwi gwiazd, która niczym disnejowska Mulan w przebraniu mężczyzny dostała się na cesarski dwór. Sześć szkarłatnych żurawi to propozycja fantasy YA, by klasyczną baśń braci Grimm opowiedzieć w sposób wschodni. Zamiast łabędzi mamy ptaki istotne dla chińskiej kultury, żurawie, występują też smoki. Cała przygoda rozgrywa się w fikcyjnej krainie, przywodzącej na myśl starożytne cesarstwo. Lim uwielbia atmosferę przyjemnych baśni. Łączy w Sześciu szkarłatnych żurawiach klasyczne baśniowe motywy, ale książkę czyta się również wartko, bo obfituje w przewrotne przygody!

Sześć szkarłatnych żurawi – i Shiori!

Główna bohaterka Sześciu szkarłatnych żurawi nie jest typową księżniczką. Zupełnie nie należy do najprzyjemniejszych w obyciu. Nie słucha się nikogo, jest opryskliwa i robi wszystko na przekór braciom czy ojcu. Poznajemy tę opowieść jej oczami i jej myślami. Tak rozpieszczoną księżniczkę spotyka wygnanie przez własną macochę, a klątwa okazuje się wyzwaniem dla jej charakteru. Podróż do domu pełna niebezpieczeństw daje jej czas na naukę pokory, naukę trudnego życia poza pałacem. W trakcie swojej drogi protagonistka Sześciu szkarłatnych żurawi spotyka również innych bohaterów i bohaterki, dość nieoczekiwanie. Każda poznana osoba pomoże dorosnąć Shiori. Dziewczyna składa dzięki nim swoje wspomnienia, ale też to, jaka chce być w przyszłości.

Drobne niesamowitości

Baśniowość wzmaga się też dzięki trochę magicznej, trochę zwierzęcej (wymyka się nudnemu!) bohaterce – papierowej ptaszce ożywionej magią Shiori. Ptaszka jest przewodniczką i przyjaciółką księżniczki, gdy wszyscy ludzie ją opuszczą. Lim pokazuje siłę niezwykłej przyjaźni i oddania między tą nieoczekiwaną parką. Sześć szkarłatnych żurawi generalnie przepełnia zamiłowanie autorki do drobnostek fabuły, które (niby niepozorne) ocieplają nasze serce lub przyprawiają je o szybszy rytm.

Kwestie dobra i zła, jak to w baśniach zawsze obecne, przez Lim zostały ciekawie opisane. Sześć szkarłatnych żurawi nie jest typowa w tym względzie. Dobro, zło – nic nie jest czarno-białe ku naszemu zaskoczeniu. Dzięki temu powieść zyskuje trochę współczesności. Nie ogranicza do prostych schematów, uczy patrzenia głębiej i bardziej wrażliwie na to, kogo spotykamy w naszym życiu. Nieważne, czy jest się smokiem, wiedźmą czy przyszłym narzeczonym. Z tą ostatnią kwestią Lim czyni krok w stronę elementu romansu, ale na szczęście z typową dla siebie przewrotnością!

Magiczny zestaw

Dla wielbiących książkowe gadżety przygotowaliśmy specjalny pakiet towarzyszący książce. Możecie się cieszyć nie tylko świetną opowieścią Elizabeth Lim, ale też przygotować sobie całe czytelnicze doświadczenie! Zaparzyć kawę lub herbatę w przepięknym kubku z żurawiem. Kolorowe zakładki pozwolą Wam oznaczyć ulubione miejsca w książce. Naklejki z orientalnymi motywami ozdobią cokolwiek zechcecie. Do pełni szczęścia lektury brakuje tylko świeczki z pięknym czerwonym motywem, napisem Sześć szkarłatnych żurawi. Możecie ją sobie zapalić w trakcie lektury, zasiąść z kubkiem ulubionego napoju i baśniowy wieczór gotowy!

Wojtek Dyrda

Bestsellery

29,94 zł 49,90 zł