Książki
Jak odkryć pasję do czytania?
21.07.2023

Jak odkryć pasję do czytania?

Wiele rzeczy przyciąga nas w powieściach. Czasem są to historie, czasem język, a innym razem przeglądamy się w postaciach jak w lustrze. Zastoje czytelnicze są koszmarem wielu osób, które chciałyby zacząć czytać książki Young Adult. Przygotowaliśmy dla Was starter – propozycję różnych książek mogących zarazić każdego absolutnym bakcylem do czytania. Wybór jest spory, więc można znaleźć coś dla siebie!

Najtrudniej jest zacząć – tak jest ze wszystkim. Nieważne, czy zaczynamy uczyć się nowego języka, uprawiać sport, malować, czy wgryzać się w jakieś nowe hobby. Wiele rzeczy może z początku rozpraszać. Czasami zapał nie wciąga nas odpowiednio mocno i tracimy zainteresowanie. Podobnie rzecz ma się z czytaniem, zwłaszcza w świecie nierzadko grubych tomów. Trudności nastręcza również trudność wyboru spośród tylu propozycji. Książki Young Adult są gatunkiem specyficznym, bo oferują wyjątkowe doświadczenia dorastania, mają charakterystyczne postaci, a relacje ludzkie górują zwykle nad wszystkim innym. Żeby zacząć przygodę z czytaniem i wciągnąć się bez pamięci warto odnaleźć bodźce, które stale będą nas popychać ku kolejnym stronom. Te bodźce to nasze książki Young Adult!

Ich różnorodność jest wielka. Dzięki temu każda osoba może w nich odnaleźć coś, co będzie ją zachęcać do czytania. Pasja nie przychodzi momentalnie, musimy ją budować naszymi nawykami. To także uczucia z głębi nas samych, które nas kierują do danej książki. Chcielibyśmy zaprezentować Wam starter dla odkrywców i odkrywczyń swoich pasji. Nasze różnorodne tytuły są dobre jako bodźce do rozpoczęcia czytelniczej przygody. Mogą uderzać w Wasze wnętrza, trafiać głęboko do marzeń, lęków, pragnień. Dzięki nim zaczniecie budować swoje lekturowe zainteresowania. Sprawdźcie, co Was zachęci!

Pamiętaj o rozrywce – lekkie książki Young Adult

Na początek coś nietypowego, ale znanego każdemu. Niezależnie, czy ktoś jest pasjonatem powieści, czy nie – komiksy znamy wszyscy! Nimona N.D. Stevensona to niedługa powieść graficzna do połknięcia raptem na jeden wieczór. Zajrzyjcie do tej książki Young Adult w poszukiwaniu rycerzy, smoków razem z nowoczesnymi technologiami i łotrami. Tytułowa Nimona jest młodą zmiennokształtną, która dołącza do swojego idola, by zostać łotrzycą. Komiks opowiada historię złoczyńców w sposób podobny do losów bohaterów z Marvela czy DC. Ma w sobie też głębię historii o samotności i przynależności, oprószoną niezwykłym humorem. Z graficznej książki Young Adult Stevensona wyniesiecie wiele rozrywki, dobrej na początek czytelniczej przygody! Może zachęci Was też nowy film na Netflixie właśnie o komiksowej Nimonie. Warto sięgnąć po oba, żeby porównać ich wykonanie!

Wczuj się w swoje klimaty – książki Young Adult V.E. Schwab

Wiedźma z Bliska wcale nie jest tytułem z przerażającą ilością stron. To kompaktowa opowieść od znanej wszystkim osoby autorskiej, V.E. Schwab. Co najważniejsze – z tej książki Young Adult wręcz wylewa się niesamowity, mroczny klimat szkockich wrzosowisk. Odnajdziecie historię Lexi, młodej mieszkanki małej wioski Blisko położonej na odludziu. Miejsca owianego tajemnicami i legendami o pradawnej Wiedźmie. Dziewczyna sama postanawia rozwiązać zagadkę magicznego znikania dzieci z Bliska. Klimat książki Young Adult Schwab subtelnie balansuje między kryminałem, fantasy, ale też baśnią. Jeśli dla kogoś na początek atmosfera tajemniczych wrzosowisk będzie czymś przyciągającym, Wiedźma z Bliska zapoczątkuje Waszą wspaniałą przygodę z twórczością V.E. Schwab. Znajdziecie u niej znacznie więcej podobnych stylowo opowieści.

Nie spiesz się

Druga powieść Schwab ma w sobie inne tempo i inny klimat. Może okazać się dobrą alternatywą, jeśli ktoś woli spokojniejsze książki Young Adult – dłuższe objętościowo, ale dawkowane wolniej. Niewidzialne życie Addie LaRue to absolutny hit naszej osoby autorskiej. Powieść o przepięknie barwionych stronach, z refleksją i mrocznym klimatem uwielbianym w prozie Schwab. Opowiada historię tytułowej Addie, mieszkanki siedemnastowiecznej Francji. Dziewczyna zawiera faustowski pakt, który pozwala jej na nieśmiertelność, ale powoduje wieczną samotność. Rytmu tej książki Young Adult nie wyznacza adrenalina zwrotów akcji, lecz melancholijna wędrówka przez historię świata. Addie jest pełna refleksji, ma w sobie akcenty romansowe, również queerowe. Jeżeli ktoś czuje, że lepiej do niego przemówi niespieszna narracja z pięknym językiem – Niewidzialne życie Addie LaRue rozbudzi w Was pasję do nietypowych historii.

Spróbuj retellingu czegoś znanego

Może ktoś woli klasyczne opowieści ubrane w nowe szaty? Retellingi znanych historii budzą w nas tęsknotę do czegoś, z czym zaczynaliśmy czytelnicze przygody – z baśniami. Książki Elizabeth Lim opowiadają na nowo baśniowych historii, zwykle w kolorach Azji. Sześć szkarłatnych żurawi tej autorki przeniesie Was do fantastycznej krainy pełnej smoków, demonów i magii zakazanej przez cesarza. Jego córka, Shiori oraz sześciu jej braci zostają przeklęci przez macochę. Wygnani, zamienieni w szóstkę żurawi muszą odbyć drogę do domu, a przed nimi wiele przeciwności. Baśń o sześciu łabędziach braci Grimm jest podstawą książki Young Adult Lim, ale autorka wspaniale wystylizowała ją na klimat Chin. Zaskakująca opowieść przyniesie nostalgię i być może da Wam bakcyla do innych książek Elizabeth Lim – również osadzonych w tej samej magicznej krainie.

Szukaj bliskich Ci tematów – queerowe książki Young Adult

Dzięki pewnym książkom można spojrzeć na swoje życie trochę z boku. Na nasze rozterki sercowe czy problemy rodzinne albo przyjacielskie. Książki Young Adult nie omijają kłopotów młodych osób, a wręcz poprzez ich historie pomagają zaczerpnąć odwagi do codzienności. Terapeutyczna siła tkwi w powieściach queerowych, które mogą pochłonąć każdego. Felix Ever After. Na zawsze Felix Kacen Callender jest powieścią o transpłciowym chłopaku w gąszczu nienawistnego świata. O Feliksie pragnącym miłości. To empatyczna historia z reprezentacją, dająca siłę do zmierzenia się z ludźmi, ale też z własnymi (nierzadko kłopotliwymi) uczuciami.

Odnajduj w historiach ciepło, jakiego potrzebujesz

Szukając reprezentacji gejów, która całkowicie zmieni coś w głowie, musicie sięgnąć po pierwszą część dylogii o Arystotelesie i Dantem. Benjamine Alire Sáenz włożył do swojej książki Young Adult niezrównane pokłady miłości. Tej delikatnej, ledwo się rodzącej, rodzicielskiej, przyjacielskiej, wzruszającej. Historia o dwóch młodych tytułowych bohaterach zapoznanych na basenie jest zapisem relacji, którą każdy chłopak chciałby mieć. Czułość zawarta w każdej stronie tej książki Young Adult sprawi, że poczujecie w sobie meksykańskie ciepło. I będziecie chcieli więcej. Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata i delikatnie zapraszają do zanurzenia w toń queerowych przygód. Dla początkujących czytających są idealnymi kandydatami. Nauczą Was pływać w książkach, tak jak zrobili to Ari i Dante na basenie.

Wojtek Dyrda

Bestsellery

29,94 zł 49,90 zł