Książki
Nasze kultowe książki Young Adult
11.08.2023

Nasze kultowe książki Young Adult

Od pewnych naszych tytułów puls przyspiesza, a na rękach pojawia się gęsia skórka. Dobrze je znamy z księgarskich półek – są różne, zadowalają zarówno fanów i fanki romansów, dystopii, queerowych historii. Prezentujemy kultowe książki Young Adult spod znaku jednorożca, czyli nasze uwielbiane, bestsellerowe perełki warte poznania! Skusicie się?

Wakacje wciąż trwają, a z nimi wolny czas na czytanie i poznawanie nowych tytułów. Warto zaopatrzyć się w książki różnych rodzajów na każdą okazję. Zwłaszcza, gdy na przykład za oknem nieustannie pada deszcz mimo lata! Z pomocą przychodzą kultowe książki Young Adult We need YA – tytuły pasjonujące, łapiące za serce, a przy tym bestsellerowe. Większość z nich zyskała prestiżowe zagraniczne nagrody literackie. Nasze propozycje to mieszanka różnych gatunków wśród YA, różnych klimatów oraz tematów. Możecie wypróbować genialne serie, zatopić się w romansach albo przeżywać wzruszające chwile z queerowymi postaciami.

Kultowe książki Young Adult Tahereh Mafi

„Dotknij Mnie” jest najbardziej rozpoznawalną serią Tahereh Mafi, również najpopularniejszą. Wszyscy dobrze kojarzymy wspaniałe okładki spoglądające na czytających przenikliwym okiem. Cykl został osadzony w dystopijnym świecie nieokreślonej przyszłości. Ludzie tam wyniszczyli świat z cennych zasobów natury, a państwa zmieniły granice, popadając w terrorystyczne reżimy. Gdzieś w środku tego chaosu żyje Juliette – dziewczyna, superbohaterka o dotyku przynoszącym śmierć. „Dotknij mnie” to pierwszy tom, po którym wydaliśmy jeszcze trzy kolejne kultowe książki Young Adult z serii. Prace nad kolejnymi trwają! Warto spróbować tej niezwykłej romantyczno-dystopijnej prozy Tahereh Mafi łączącej poetycki język pełen emocji z przygodowym charakterem.

„Gorzki smak jej wielkiej radości”, nominowana do National Book Award inna powieść Tahereh Mafi wyciskająca łzy na każdej stronie. Autorka powraca tematycznie do początków dwudziestego pierwszego wieku, kiedy wojenne napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Irakiem sięgnęło zenitu. Shadi, nastoletnia muzułmanka, próbuje żyć w amerykańskim społeczeństwie buzującym od nienawiści. Oglądając rzeczywistość dziecka imigrantów przeżywamy wiele cierpienia, ale również płomienny romans. Tahereh Mafi precyzyjnie manewruje poetyckim językiem opowieści, wydobywa na zewnątrz autentyczną falę emocji. Książka, choć niewielka, drąży w czytających przejmujące wrażenia z życia imigrantów.

Queerowe kultowe książki Young Adult

Arystoteles i Dante, dwaj zupełnie różni nastoletni chłopcy. Pierwszy to melancholijny, krnąbrny outsider. Drugi się wymądrza, kocha sztukę i nie daje spokoju temu pierwszemu. Benjamin Alire Sáenz stworzył dwutomową historię rozłożoną między „Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata” i „Arystoteles i Dante przepadają w toni życia”. Te dwie książki prezentują wspaniałą drogę od przypadkowego poznania chłopaków po różne etapy miłości. Bohaterowie nie popadają w typowy romans. Pośród pustynnych okolic rozgrywają swoje własne mniejsze i większe dramaty: szkoła, rodzice, pasje i więcej. Zderzają się z kłopotliwymi uczuciami. Próbują je nazwać, co czasem utrudnia świat, a czasem oni sami wzajemnie. Dylogia o Arystotelesie i Dantem to kultowe już teraz książki Young Adult. Ich miłość się nie narzuca, ma swoją siłę w prostocie języka i empatii. Czułość tych opowieści poraża i jeśli ktoś może sklejać serce na nowo, to tylko Arystoteles i Dante.

Co można zrobić, gdy wiemy, kiedy umrzemy? Czy ta wiedza będzie czymś wyzwalającym, czy tylko utrudni ostatnie dwadzieścia cztery godziny życia? „Nasz ostatni dzień” Adama Silvery na nowo odkrywa temat żałoby, tym razem z perspektywy queerowej. W świecie tej powieści działa Prognoza Śmierci, informująca obywateli, kiedy umrą. Autor daje tę niecodzienną okazję młodym, homoseksualnym bohaterom i obserwuje, jak postępują. Wbrew pozorom nie jest to przygnębiająca czy ciężka lektura. Kultowe książki Young Adult Silvery są znane z życia – pełnego prawdy, autentyczności i miłości, silniejszych nawet niż śmierć. „Nasz ostatni dzień” wspaniale oswaja temat odchodzenia, czym ocala wiele ludzkich istnień już teraz.

Kultowe książki Young Adult – osoby transpłciowe

„Felix Ever After. Na zawsze Felix” Kacen Callender była naszą pierwszą książką w całości poświęconą głównemu bohaterowi, który jest transpłciowy. Do dziś zbiera fenomenalne opinie, a w chwili wydania zdobyła nagrody Stonewall i Lambda. Tytułowy Felix to czarnoskóry transpłciowy chłopak. Jeszcze nigdy nie był zakochany, a jego relacja z ludźmi i z sobą się komplikuje. Zwłaszcza, gdy otrzymuje transfobiczne pogróżki. Pragnie poznać miłość, bo z nią być może dokładniej odkryje siebie. Szkolne środowisko jednak nie ułatwia tych planów, a Felix zostaje wciągnięty w walkę z anonimowym wrogiem. W dodatku wikła się w trójkąt miłosny!

Victorii Schwab kultowe książki Young Adult

„Niewidzialne życie Addie LaRue” musiało zostać wymienione w naszym zestawieniu, zważywszy na wieloletni fenomenalny odzew czytelniczy tej powieści. V.E. Schwab tworzy kultowe książki Young Adult – z fenomenalnymi postaciami, z niepodrabialnym językiem, z mrocznym typowym dla siebie klimatem. Nasza osoba autorska podbiła serca czytających na całym świecie powieścią o nieśmiertelnej Addie LaRue, która trafiła do krainy zapomnienia przez nieopatrzny mefistofelesowski pakt. Ta melancholijna, subtelna opowieść mówi o czasie nam danym, o jego wykorzystaniu, o marzeniach i czasie na miłość – a tego ostatniego mamy zawsze za mało. „Niewidzialne życie Addie LaRue” jest światowym fenomenem, obok którego ciężko przejść obojętnie.

Romansowe kultowe książki Young Adult

Może podać komuś niepokorny retelling bajki o „Pięknej i bestii”? Do tego trochę cosplayów, celebrytów, trudów amerykańskich studiów i gotowe – mamy „Zaczytaną i bestię” Ashley Poston. Rosie próbuje dostać się na studia i pogodzić ze stratą matki. Vance jest gwiazdą, celebrytą, dupkiem. Dwójkę absolutnie przeciwnych postaci los rzuca do tajemniczej biblioteki w domu przypominającym zamek. I chociaż nie ma tu fantastycznych gadających imbryków czy klątw, Rosie i Vance kłopotów mają wiele. Począwszy od zniszczonej księgi, po nadgorliwych paparazzi. To ukochana baśń opowiedziana na nowo, inaczej, w amerykańskich realiach, gdzie dzieje się naprawdę dużo. Niejednym Was zaskoczy.

Wojtek Dyrda

Bestsellery

29,94 zł 49,90 zł