Książki
Powieści Young Adult na lato. Co poczytać w wakacje?
12.08.2022

Powieści Young Adult na lato. Co poczytać w wakacje?

Termometry na zewnątrz przekraczają trzydzieści stopni i mało kto ma siłę na ambitne zadania. Wakacje to najlepszy czas na leżenie i totalne #nicnierobienie. Dobrym pomysłem może być też sięgnięcie po książkę i ucieczka od nudy w jakiś fikcyjny świat. Najlepiej do tego nadają się powieści Young Adult. Polecamy kilka książek idealnych na letnią rozrywkę!

Powieści Young Adult z natury nie należą do trudnych czy zawiłych w czytaniu. Zazwyczaj fabuła zbudowana jest w oparciu o znane schematy, a przygody bohaterów czyta się szybko. Język, jakim napisane są książki YA, jest zazwyczaj nieskomplikowany i nieraz humorystyczny. Oczywiście wiele propozycji książkowych We need YA porusza trudne tematy, istotnie angażując się w chociażby walkę z homofobią czy ostracyzmem. Jednakże oprócz wartości, jakie niosą ze sobą te różne powieści, nie można im odmówić lekkości. Idealnie nadają się do poczytania w wakacyjny czas, kiedy można w końcu nadrabiać czytanie stosików wstydu, a upał nie pozwala na skupienie na czymkolwiek zawiłym. Jakie propozycje Young Adult na lato ma w swojej różnorodnej ofercie We need YA?

Tęczowa literatura na wakacje

Propozycje z półki tęczowej literatury Young Adult są okazją do przeżycia wyjątkowych przygód miłosnych z nieheteronormatywnymi postaciami, których miłość wystawiana jest każdego dnia na próbę. Dylogia, na którą składają się dwa tomy A jeśli to my i To właśnie my, pozwoli wszystkim poczuć klimat nowojorskich wakacji. Historia relacji Arthura i Bena totalnie smakuje jak mrożona kawa w letni dzień. Z kolei Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole podniesie już i tak wysoką temperaturę, a przy tym, mamy nadzieję, zachęci wszystkie czytające lesbijki do odważnego i autentycznego życia. Mimo że wakacje nie kojarzą się ze szkołą, warto zerknąć, co może wydarzyć się w katolickiej szkole.

Felix Ever After. Na zawsze Felix to kolejna propozycja tęczowej literatury do poczytania w wakacje. Długie leniwe dni na plaży, w pociągu czy w łóżku pozwolą na śledzenie losów Feliksa, transpłciowego i czarnoskórego demiboya poszukującego miłości. Zaparty dech i huśtawka emocji – gwarantowane. Wśród rekomendacji Young Adult tęczowej literatury są też historie czarownic lesbijek. Dylogia Isabel Sterling wprowadza reprezentację LGBT+ do magicznego świata i dopełnia stosik wakacyjnych propozycji książkowych dla zainteresowanych tęczową literaturą od We need YA. Więcej o queerowej reprezentacji poniżej!

Fantastyczny chillout z Young Adult

Poza powieściami spod znaku tęczowej literatury jako wakacyjna rozrywka świetnie sprawdzą się fantastyczne powieści Young Adult. Przygody pełne magii w krainach czarów są dobrym i sprawdzonym wyborem, po którym wiemy (mniej więcej), czego się spodziewać. Dlatego jest to też opcja bezpieczna dla osób lubujących się w fantasy lub zaczynających z nimi swoją przygodę. Jedną z polecanych fantastycznych powieści YA na lato jest Cały ten czas. Autorka stworzyła opowieść pełną tajemnic, którą czyta się szybko i przeżywa intensywnie. Czas mija przy niej zdecydowanie szybko.

Kolejnym interesującym wyborem jest wspomniana wcześniej dylogia Isabel Sterling o dwóch tomach: Te wiedźmy nie płoną i Ten sabat nie upadnie. Przenosimy się tam do świata czarownic z Salem. Poznajemy rozterki znajome dla gatunku Young Adult – wszelkie problemy dorastającej czarownicy, do tego lesbijki! Mamy więc złączenie fantastyki i tęczowej literatury. Wiedźmy wszyscy dobrze znamy, a teraz, dzięki autorce tej dylogii, możemy cieszyć się wyjątkową reprezentacją w magicznym świecie. Fabuły tych fantastycznych książek są dosyć uniwersalne, historie o istotach magicznych dobrze znamy, sama fantastyka zaś opiera się na znanych schematach, które się nie nudzą, a dają przyjemność. Nie musimy więc zbyt wiele myśleć i główkować, a to dla wielu będzie wielkim plusem takiej rozrywki, żeby się zwyczajnie rozerwać.

Romansowa propozycja

Niebo nad jej głową to ostatnia powieść Klaudii Bianek z serii „Jedyne Takie Miejsce” reprezentująca romansową kategorię literatury Young Adult. To propozycja dla osób, które świetnie bawią się przy śledzeniu losów dojrzewających do miłości bohaterów. Każda część serii opowiada historię innych postaci, dlatego nie trzeba się martwić o chronologię czy porządek w czytaniu. Można wziąć dowolną książkę Bianek i zatopić się w chwytających za serce opowieściach. Niebo nad jej głową przenosi w rejony Sopotu (wakacyjny nadmorski klimat) i pozwala zupełnie oderwać się od wszystkiego. Porusza przy tym problemy młodych dorosłych, typowe dla książek Young Adult, i daje obraz pięknego rozwoju relacji dwojga ludzi. Tę powieść YA można zabrać zarówno na plażę, w podróż pociągiem czy pożyczyć znajomym spragnionym porządnego romansu.

Susza, lato i Young Adult w pakiecie

A kiedy zniknie pustynia jest wyjątkową propozycją powieści YA w tym wakacyjnym zestawieniu. Mowa ciągle o książkowych rozrywkach na uciążliwy upał, nudę wakacji czy wyjazdy – ale co, jeśli sama powieść opowiada o czymś, co niedługo może stać się codziennością? Książka opowiada o wszechobecnych pustyniach, suszy, braku wody i roślin. A kiedy zniknie pustynia jest obrazem świata, jakiego nie chcielibyśmy doświadczyć. Jeśli interesują Cię sprawy związane ze zmianami klimatu, a przy tym uwielbiasz powieści Young Adult, książka Marie Pavlenko to najlepszy wybór. Autorka stworzyła niezwykle dojrzałą i silną bohaterkę, która pewnego dnia wyrusza w podróż pełną niebezpieczeństw w niegościnnym, zniszczonym świecie. Wiele akcji, rozrywki, ale też mądrości mieści się na kartach tej powieści YA. Dzięki temu można zupełnie przepaść w lekturze, a przy tym zastanowić się nad losem naszej planety.

Powieści Young Adult postrzegane są często jako źródła rozrywki. Młode czytające osoby mogą przenieść się dzięki nim w inne rejony. Dzięki książkom doświadczają przygód i romansów, a przy tym czerpią inspiracje do własnego dorastania. Powieści YA niejednokrotnie nas wzruszają, czasem wkurzają i zapierają dech. Są one jednak przede wszystkim źródłem dobrej zabawy i sposobem miłego spędzenia wolnego czasu. Wakacje, które każdy spędza w odpowiedni dla siebie sposób, dają okazję do sięgnięcia po tęczową literaturę, romanse, fantastykę i inne książki Young Adult. Będą świetnymi towarzyszkami podróży, domowego leniuchowania czy plażowania. Propozycji We need YA jest wiele, tak samo, jak wiele może być sposobów na odpoczynek.