Kiedy pochłaniamy czyjeś książki, śledzimy premiery, wzruszamy się podczas lektury, zabieramy je wszędzie, by czytać – nawiązujemy relację nie tylko z powieścią, ale i z tym, kto te powieści napisał. Za każdą przeczytaną historią stoi osoba, która jest pełna myśli, przeżyć i uczuć. Zawsze fascynującym momentem jest poznać osobę autorską, a zdobycie autografu z dedykacją to moment euforii. Słowem: lubimy kontakt z tymi, którzy piszą nasze ukochane książki. Poznaj więc pisarskie życie, jak ma Twoja ulubiona Victoria Schwab.
Victoria Schwab urodziła się siódmego lipca 1987 roku w Kalifornii. Lata dzieciństwa spędziła w Nashville, w stanie Tennessee. Skończyła studia na waszyngtońskim uniwersytecie (Washington University in St. Louis). Nie od razu zdecydowała o związaniu się z pisaniem – wpierw chciała studiować astrofizykę, potem myślała nad historią sztuki, kulturą japońską czy mitologią. Jednak zmieniła swoje plany i zaczęła uczęszczać na zajęcia z literatury i sztuki. Victoria Schwab zdobyła potem tytuł BFA (Bachelor of Fine Arts), przyznawany między innymi w dziedzinie sztuk pięknych. Postanowiła również uczęszczać na drugi stopień studiów (odpowiednik polskiej magisterki) ze średniowiecznej historii sztuki w Szkocji. Obecnie mieszka w Edynburgu, ale jest również związana z Paryżem, bo jej rodzice mieszkają we Francji.
Victoria Schwab – osoba autorska
Coming outu jako lesbijka Victoria Schwab dokonała w wieku 28 lat. Identyfikuje się jako osoba nieheteronormatywna, a także osoba autorska. Używa przy tym zaimków she/they. Napisała nawet piękny esej dla OprahMag.com, w którym literacko opisała swoje wieloletnie doświadczenie wychodzenia z szafy, choć dla niej było to raczej „wyjście z domu”. Zrobiła to, czyniąc z siebie wręcz bohaterkę tekstu, przechodzącą przez rozmaite pomieszczenia tego metaforycznego domostwa – ku akceptacji. Opisała przy tym całą gamę sprzecznych uczuć, jakie kotłowały się w niej od czasów szkoły. Dochodzenie do swojej tożsamości jest dla Victorii Schwab wędrówką, a odkrycie różnic między pociągiem do danych osób, kochaniem czy podobaniem popychało ją naprzód, by teraz żyć życiem, jakiego chce – autentycznie.
Pseudonim: V.E. Schwab
Kariera pisarska Victorii Schwab zaczęła się już na studiach, kiedy jeszcze przed ich ukończeniem miała agenta literackiego i pierwszą napisaną książkę: The Near Witch, do której prawa zakupił Disney. Została pisarką literatury Young Adult i jako Victoria Schwab zaczęła wydawać takie powieści, jak Mroczna krypta, Everyday Angels czy Cassidy Blake. Potem nastąpił przełom w jej twórczości, bo stworzyła też książkę dla dorosłych. Żeby oddzielić te dwie sfery gatunkowe (aby młodsi nie czytali przypadkiem treści dla nich nieodpowiednich) zaczęła dorosłe powieści pisać pod pseudonimem V.E. Schwab. Drugim powodem stworzenia pseudonimu jest też poczucie, że jej kobieca pozycja mogłaby być osłabiona przez męskich pisarzy. V.E. Schwab miał być uniwersalną „etykietą” i taką też się stał – pseudonimem dla dobrych książek.
Victoria Schwab jest bardzo skrupulatną osobą. Korzysta z kalendarza do notowania progresu pisarskiego. Codziennie rano pisze przez dwie godziny, co liczy jako czas pisania na klawiaturze. Jeśli tego nie zrobi, czuje poczucie winy z powodu niepisania. Twierdzi, że najlepszą częścią procesu twórczego jest planowanie i budowanie konstrukcji całej powieści na samym początku. Tworzenie szkiców, wersji i ciągłe modyfikacje fabuły to stałe elementy warsztatu pracy Victorii Schwab – a ten tryb działania sprawia jej wiele radości. Poza pisaniem, czyta mnóstwo książek, co także wzbogaca jej umiejętności twórcze. Może pochłonąć nawet 120 tytułów rocznie.
Small joys
Poza pisaniem i czytaniem Victorię Schwab można znaleźć także w internecie – na Instagramie i YouTubie. Instagramowe konto @veschwab przepełniają fotki z jej pisarskiego-prywatnego życia. Poza nimi często też angażuje swoich followersów do pytań i odpowiedzi na różne tematy. Uwielbia zwierzęta, zwłaszcza koty. Najbliższą zwierzęcą rodzinę Victorii Schwab tworzą koty Thomas i Chauncey. Na jej koncie można też znaleźć inspiracje i porady dotyczące pisania.
YouTube to druga platforma, której używa od lat do publikowania vlogów z początków swojej autorskiej kariery, nawet z jej mamą! Tam również możemy znaleźć mnóstwo zabawnych i praktycznych filmów związanych z pisarskim procesem. Na YouTubie zamieszcza też filmy z instagramowych live’ów „No Write Way”. Są to przemiłe, zabawne i przydatne rozmowy z innymi osobami pióra, na których dzielą się tajnikami swojej sztuki.
Jeśli można jakoś określić filozofię życiową Victorii Schwab, to trzeba by nazwać ją „small joys”. Jak kiedyś wspomniała w jednym z wywiadów, woli drobniejsze radości w ciągu dnia, nawet banalne, zamiast jakichś wielkich i emocjonujących. Na przykład, gdy pije kawę, dobiera sobie do niej kawałek gorzkiej czekolady, która roztapia się w połączeniu z gorącym napojem. Jest to jej mała, ale ważna uciecha. Wypija też dwa kubki herbaty do swojej porannej pracy. Tak oto mamy chyba przepis na sukces: Victoria Schwab, bestellerowa osoba autorska takich serii jak „Złoczyńcy” czy „Świat Verity”, a przy tym wdzięczność i radość z każdej, nawet najdrobniejszej rzeczy każdego dnia.
Warto też odwiedzić jej autorską stronę internetową, gdzie pisze między innymi, kiedy pojawi się w Polsce! (https://www.victoriaschwab.com/)