Książki
Nowy rok – nowa energia. Plany We need YA na 2023
04.01.2023

Nowy rok – nowa energia. Plany We need YA na 2023

Dla wydawnictw książkowych nowy rok oznacza zawsze mnóstwo ekscytacji zaplanowanymi premierami. We need YA przygotowało dla wszystkich osób czytających mnóstwo różnorodnych tytułów. Te książki już niebawem zagoszczą na Waszych półkach. Na wiele z nich wszyscy czekaliśmy z utęsknieniem.

Organizacja czasu dla wydawców jest bardziej skomplikowana niż może się wydawać. Trzeba z wielomiesięcznym wyprzedzeniem prowadzić różne projekty. Przygotowujemy tłumaczenia książek, redagujemy, szukamy perełki do wydania i odpowiednio układamy je w czasie. Nasz zespół We need YA dwoi się i troi, by nadążyć z Waszymi czytelniczymi zamiłowaniami, a tych jest sporo. Dla osób czytających z kolei koniec starego i początek nowego roku to moment na szukanie informacji na temat nowych tytułów. Nie da się ukryć, że 2023 rok będzie dla wydawców intensywny. Zwłaszcza dla We need YA, bo wydamy najwięcej książek w historii marki! Pewne zapowiedzi mogliście obserwować jeszcze przed świętami. Ale to zaledwie wierzchołek góry książek, jaka czeka na Was w najbliższych miesiącach!

Styczniowe premiery We need YA

Nowy rok zaczynamy tytułem, który nieustannie powracał do nas w Waszych pytaniach, komentarzach i wiadomościach. To kontynuacja absolutnego bestsellera We need YA, czyli książki Benjamina Alire’a Saenza Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata. Wszystkie osoby, które zakochały się w losach dwójki tych bohaterów mogą zacząć nowy rok z drugą częścią ich przygód, która nosi tytuł Arystoteles i Dante przepadają w toni życia (w tłumaczeniu Matyldy Biernackiej). W nowym tomie Ari i Dante zaczną budować związek, co nie jest łatwe w świecie pełnym nienawiści. Są niezrozumiani przez ludzi, a przed nimi jeszcze więcej przygód dorastania. Staną przed dramatem, który zdefiniuje ich siłę do życia na własnych zasadach. Premiera książki: 11 stycznia.

Kolejnym zapowiedzianym tytułem We need YA jest powieść Lexi Ryan o tytule Nasze puste przysięgi (w tłumaczeniu Karoliny Podlipnej). To pierwsza część serii fantasy o tym samym tytule. Książka opowiada o młodej dziewczynie, Brie, uwikłanej w niecne gierki arystokratycznych rodów. Bohaterka na usługach pewnego króla będzie musiała wkraść się do pałacu jednej z arystokratek. Rozpocznie się gra na dwa fronty, w której Abriella stanie przed dylematami lojalności. Jej serce zabije też mocniej w kierunku tajemniczego przywódcy dysydentów. Rozpoczęcie tej serii We need YA wprowadzi nas w magiczny klimat dworów, rodów, pałaców i mrocznych konszachtów w stylu chociażby Gołębia i węża Shelby Mahurin. Premiera nastąpi 25 stycznia.

Komiks od We need YA!

Ostatnią styczniową perełką jest Nimona N.D. Stevensona (w tłumaczeniu Agaty Cieślak). Będzie to pierwsza w historii powieść graficzna wydana przez We need YA. Książka zdobyła tak wielką popularność za granicą, że prace nad jej ekranizacją już trwają. Tytułowa Nimona to główna bohaterka powieści. Jest zmiennokształtną marzącą o zostaniu łotrzycą w fikcyjnym królestwie. Nie wie jednak, jak wielką ma moc, ukrywa także swoją mroczną przeszłość. Ten barwny tytuł jest pełen zachwycających obrazów rodem z najlepszych komiksów fantasy. Znajdziesz w nim mnóstwo akcji, bitwy, smoki, rekiny… Zmiennokształtna Nimona niejednym zaskoczy, a i humor tego graficznego dziecka We need YA wielu osobom może przypaść do gustu. Premiera nastąpi 25 stycznia.

Co później szykuje We need YA?

W 2023 roku chcemy przybliżyć w książkach więcej tematów, które mogą być często niedostrzegane czy tabuizowane. Wybierzemy się do Stanów Zjednoczonych, ale tylko po to, by pokazać życie emigrantów z zupełnie innego kręgu kulturowego. We need YA przygotowuje także premierę książki Sabaay Tahir o tytule All My Rage (który dopiero zostanie przetłumaczony). Powieść opowiada o losach kilku pokoleń rodziny pochodzącej z Pakistanu. Bohaterowie zostali w obliczu tragedii zmuszeni, aby przenieść się do USA i założyć małomiasteczkowy motel.

To miejsce stanie się punktem wyjścia do obserwacji rodzinnych dramatów trwających przez lata. Poznasz Salahudin i Noor, parę przyjaciół, których zaczyna toczyć konflikt. Wszystko odbywa się w atmosferze pewnego zaduchu. To ciężar rodzinnych wspomnień i nieuniknionych potworów przeszłości. We need YA poleca wszystkim osobom tę poruszającą powieść obyczajową. To historia o rodzinie, miłości i stracie. Przybliży Ci kulturę i język Pakistanu, a także uczucia tych, których serca są rozdarte między kontynentami. All My Rage będzie jesienną premierą.

We need YA: potrzebujemy fantasy

Nie zwalniamy również tempa w We need YA pod względem wydawania fantastyki. Sabaa Tahir napisała także serię An Ember in the Ashes opowiadającą o magicznym świecie, w którym władzę stanowi bezwzględne Imperium. Młoda bohaterka imieniem Laia zostaje wciągnięta do Akademii szkolącej najbardziej niebezpiecznych żołnierzy imperialnych. Pierwszy tom serii o tym samym tytule, który również będzie niebawem przetłumaczony, wprowadzi wszystkie osoby lubiące fantastyczną akcję w zabójczy świat. Honor i miłość kroczą w parze, a ich utrzymanie wymaga nie lada poświęceń. Powieść ukaże się pod koniec lata.

Inną znaną już premierą We need YA jest Żelazna Wdowa (w tłumaczeniu Macieja Studenckiego). Xiran Jay Zhao snuje fantazyjną opowieść o robotach, walkach kosmicznych mechów i umysłowych połączeniach, które potrafią zabić. Główna bohaterka tej powieści będzie brnąć naprzód w szeregach pilotów robotów, na przekór mizoginii i śmierci czyhającej na nią za każdym rogiem. Premiera już niedługo!

Reprezentacje We need YA na 2023

Dobry rok nie może obyć się bez literatury queerowej. Dlatego też niedługo We need YA wyda kolejną powieść uwielbianego Adama Silvery The First to Die at the End (a jej tytuł dopiero będzie przetłumaczony). Książka swoją premierę za granicą miała w październiku 2022 i zapewniła autorowi pierwsze miejsce pośród bestsellerów Young Adult. The First to Die at the End stanowi prequel do książki Nasz ostatni dzień Silvery. Znów przenosimy się do świata, gdzie wiadomości o dacie śmierci zmieniają życie każdego człowieka. Dwójka nieznanych sobie bohaterów, Orion i Valentino, przekonają się, że choć obaj mają zupełnie różne plany na przyszłość, śmiercionośny zegar jest nieubłagany. Dlatego też muszą przeżyć razem swój ostatni dzień w pełni. To wzruszająca opowieść, do której We need YA powraca. Na pewno da Ci na wiele emocjonalnych momentów, ale też da refleksyjnego kopniaka.

Poza Adamem Silverą inne osoby autorskie, których książki niebawem zaprezentujemy, to Kacen Callender i Mason Deaver. Będą reprezentacje osób niebinarnych, transpłciowych, homoseksualnych… Sporo queeru, dającego ciepły okład na wszelkie serduszka czytelnicze. 2023 rok będzie kolorowy, obfity w miłe, ale i trudne tematy, wspierający i książkowy, zatem stay tuned!

Bestsellery