Książki
Najlepsze książki na wiosnę
24.03.2023

Najlepsze książki na wiosnę

Szaruga za oknami zbliża się ku końcowi, a w jej miejscu pojawia się błękit nieba. Coraz cieplejsza pogoda prowokuje do wychodzenia na spacery, ale też do wiosennych porządków. Przewietrzenie mieszkania jest równie ważne, co przewietrzenie swojej czytelniczej półki. Dlatego warto poszerzyć ją o coś nowego. Polecamy książki na wiosnę, które pomogą odświeżyć półki i głowy!

Marzec to zielony miesiąc pełen roślin budzących się do życia. Mamy coś adekwatnego na ten czas. Wśród tytułów We need YA nie ma chyba drugiej tak proekologicznej książki na wiosnę, jak A kiedy zniknie pustynia Marie Pavlenko (przełożył Artur Łuksza). Warto po nią sięgnąć, żeby przypomnieć sobie, jak ważna jest otaczająca nas wszystkich zieloność. Ta niewielkich rozmiarów książeczka poprowadzi Cię przez wędrówkę dwunastoletniej Samay, dziewczynki przemierzającej pustynię w poszukiwaniu drzew. Autorka nakreśliła świat powieści jako postapokaliptyczną rzeczywistość osadzoną w nieokreślonej przyszłości. Ludzie pozbawili się dostępu do wody, do cywilizacji i do roślinności. Żyją jak nomadzi na pustyni, która pokryła cały świat. Trudnią się poszukiwaniem resztek drzew ostałych w klimatycznym armagedonie. Przeczytanie tej książki na wiosnę zrewiduje Twoje pojęcie o wadze chronienia roślin, o szanowaniu wody i o wsłuchiwaniu się w potrzeby drzew.

Fantastyczne książki na wiosnę

Jeśli chodzi o przygody osadzone w fantastycznych rzeczywistościach, warto sięgnąć po świeże książki. Na wiosnę na pewno trzeba przeczytać Sześć szkarłatnych żurawi Elizabeth Lim i Mroczną kryptę V.E. Schwab. Pierwsza powieść to jeszcze ciepła premiera. Autorka postanowiła dokonać w niej azjatyckiego retellingu znanej baśni o dziewczynie i jej sześciu łabędziach-królewiczach przemienionych przez wiedźmę w ptaki. Sześć szkarłatnych żurawi (przełożyła Kaja Makowska) baśniowo opowiada o krainie Kiaty, już wcześniej znanej z prozy Lim.

Shiori, księżniczka i córka cesarza Kiaty, a także siostra sześciu braci, odkrywa w sobie magiczne umiejętności (zakazane w całym królestwie). Jej macocha okazuje się być złowrogą czarownicą. Rzuca klątwę na braci Shiori, przemieniając ich w sześć żurawi, a dziewczynę rzuca na drugi koniec świata, zapomnianą i zagubioną. Historia Shiori staje się opowieścią o powrocie do domu i poszukiwaniu zaginionych magicznie braci. Jeśli szukasz nowej książki na wiosnę do swojej biblioteczki, warto sięgnąć po powieść Lim. Zwłaszcza jeśli znasz jej poprzednie powieści, czyli dylogię Krew gwiazd. Autorka zatroszczyła się w niej o ten sam baśniowy, niepowtarzalny vibe.

Wycieczka w zaświaty

Mroczną kryptę V.E. Schwab (przełożył Maciej Studencki) pewnie kojarzą wszyscy uwielbiający pisarstwo tej osoby autorskiej. Być może masz tę opasłą księgę z dwoma tomami w środku? W takim razie warto zrobić reread tej książki na wiosnę. A może szukasz nowych opowieści i nie było wcześniej okazji zajrzeć do Mrocznej krypty? Zdecydowanie warto wejść w zaświaty zaprojektowane przez Schwab. Na tę książkę składają się dwa tomy dylogii: pierwszy, The Archived. Uśpieni,oraz drugi, The Unbound. Przebudzeni.

W świecie Mrocznej krypty dusze trafiają do Archiwum, które leży na skrajach rzeczywistości. Zanim tam się znajdą, specjalnie wyszkoleni strażnicy muszą je doprowadzić z przedsionka zaświatów. Taka rola przypada Mackenzie, młodej dziewczynie, która właśnie przeprowadziła się z rodzicami do nowego mieszkania w dziwnym apartamentowcu. Bohaterka przeżywa żałobę po swoim zmarłym bracie. Funkcja strażniczki musi być trzymana w tajemnicy, dlatego Kenzie żyje podwójnym życiem. I mimo że cała przeprowadzka nie podoba jej się od samego początku, interesuje ją niezbadana sprawa pewnego morderstwa dokonanego w budynku. Mroczna krypta nie jest przykładem nudnej czy sztampowej książki. Na wiosnę taka atmosfera kryminalnej zagadki z fantastycznym zacięciem nada się idealnie.

Queerowe książki na wiosnę

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć powieści z reprezentacjami. Czasami potrzeba takiej książki na wiosnę, która rozgrzeje po zimowej chandrze. Dlatego jedną z nich jest Ostatniej nocy w klubie Telegraph Malindy Lo (przełożyła Joanna Krystyna Radosz). Ta opowieść przeniesie Cię do Stanów Zjednoczonych lat 50. XX wieku. Książka opowiada o losach Lily Hu, córki imigrantów z Chin, która mieszka w amerykańskim Chinatown. Główna bohaterka w trakcie powieści odkrywa swoją orientację seksualną, swoje uczucie do koleżanki ze szkolnej ławki oraz intrygujący klub dla queerowych kobiet. A wszystko to w niespokojnych czasach, kiedy homoseksualność była w Stanach potępiana, a Chińczycy mieszkający tam posądzani o komunizm. To idealny przykład książki na wiosnę, jaka pozwoli Ci zanurzyć się w innym świecie, a także przeczytać o pięknie uczucia młodych dziewczyn do siebie. Powieść Malindy Lo skłania do dyskusji nad społeczeństwem azjatyckim z tamtego czasu. Dosłownie – na końcu autorka umieściła pytania do dyskusji po lekturze!

Wszystkiego, co najlepsze Mason Deaver (przełożył Artur Łuksza) gwarantuje rollercoaster uczuć podczas czytania: od najbardziej przykrych i dobijających, poprzez wzlot nadziei, aż do wzruszenia i śmiechu. Jeśli brakuje Ci opowieści z reprezentacją osób niebinarnych, ta pewnie wyprzedzi inne książki na wiosnę na Twojej liście TBR. Powieść Deaver snuje historię o losach młodej osoby niebinarnej. Ben zostało wyrzucone przez rodziców, musiało odnowić kontakt ze swoją dawno niewidzianą siostrą i całkowicie zmienić swoje otoczenie. Wszystkiego, co najlepsze wniesie wiele trudnych momentów lektury, ale jednocześnie niezwykle wyzwalających dla odbiorców książki. Na wiosnę Deaver nie ma nas pogrążyć, ale przynieść nadzieję, że zawsze da się wyjść z opresji. I taką też energię daje ta powieść.

Wzruszająco i romansowo

Nie mogło zabraknąć tutaj książki dla wszystkich osób fanowskich Tahereh Mafi. Polecamy wspaniały Gorzki smak jej wielkiej radości (przełożyła Kaja Makowska)! Ta powieść spływa potokiem emocji i niemal lirycznych wrażeń w opowieści o młodej muzułmańskiej imigrantce w Stanach Zjednoczonych. Wszystko dzieje się po tragicznym zamachu na World Trade Center. Jeśli chcesz poczytać poruszające książki na wiosnę, problemy poruszane przez Mafi wstrząsną Tobą do głębi. Z drugiej strony ta lektura działa niezwykle wyzwalająco. Narracja młodej kobiety wyobcowanej w nienawistnym i ksenofobicznym świecie zostaje w pamięci na długo. Łzy wytłoczone na pięknej okładce mówią same za siebie – wzruszycie się podczas czytania!

Wojtek Dyrda