Książki
Książki YA z reprezentacjami kultur i tradycji
16.08.2023

Książki YA z reprezentacjami kultur i tradycji

Książki dają okazję do przeżywania niesamowitych przygód, wzruszeń, gorących romansów. Dzięki nim poznajemy niesamowite postaci, które żyją w różnych częściach świata. Geograficznie nasze książki YA wędrują po wspaniałych kulturach, a my wraz z nimi odbywamy te pasjonujące podróże. Poznajcie legendy, tradycje i potrawy, sięgając po fantasy, obyczajówki albo literaturę queerową. Prezentujemy tytuły eksplorujące najciekawsze zakątki świata!

Staramy się wydawać historie słuchające głosów różnych reprezentacji, a przy tym łatwo o podróże w najdalsze zakątki świata. Nasze książki YA są okazją do poznania niezwykłych kultur – osoby autorskie dbają o to, by można było podczas lektury momentalnie przenieść się na Wschód, Zachód, w sfery mityczne albo baśniowe. To świetna okazja do zapoznania z bogactwem odmiennych obyczajów, języków czy tradycji. Czasami w formie powieści obyczajowych, innym razem przeniesionych na grunt fantastyki. Znajdziecie tam zapomniane legendy, a czasem smak miejscowych potraw. Przedstawiamy wyjątkowe książki YA, dzięki którym zetkniecie się ze światami odmiennych kultur. Być może zaostrzą Wasz apetyt, aby dowiedzieć się więcej.

Bliskowschodnie książki YA

Przenosimy się na przełom osiemnastego i dziewiętnastego wieku na Bliski Wschód, gdzie ma miejsce akcja „Dewabadu”, trylogii S.A. Chakraborty. Jej książki YA plastycznie oddają pustynne miasta, intrygi możnych Osmanów, cały klimat tego regionu w zeszłych wiekach. Chociaż gatunkowo fantasy, autorka splotła realistyczny koloryt bliskowschodniego życia z magią inspirowaną islamską mitologią! Poznajemy życie ulicznej złodziejki Nahri, która w żadne czary nie wierzy, zaś spotkanie z najprawdziwszym dżinem zaprowadzi ją do mitycznego miasta, Dewabadu – schronienia różnych niesamowitych istot. Drobiazgowość świata trylogii została uznana na całym świecie za hit. Z pierwszej, drugiej i każdej książki YA Chakraborty wyniesiecie mnóstwo wiedzy o przeszłości Bliskiego Wschodu, a wszystko poprzez przygodowe losy naszej bohaterki. To nie tylko luźne nawiązania, ale najważniejszy element tych obrazowych powieści. Zapach przypraw, język, legendy spajają akcję, wysypują nam się ze stron jak piaski pustyni.

Nasze syryjskie książki YA – współczesne

Poważniejszą propozycją – i bardziej współczesną – jest debiut powieściowy Zoulfy Katouh „Dopóki rosną cytrynowe drzewa”. Pozostajemy na Bliskim Wschodzie, ale wkraczamy do Syrii owładniętej od lat wojną domową. Bohaterka tej książki YA, Salama, próbuje przeżyć pośród gruzów i dziesiątek ofiar każdego dnia przybywających do szpitala, gdzie pracuje. Powieść została osadzona w brutalnym temacie migrantów rozpalającym dyskusję, a dzięki historii dziewczyny poznajemy powody, dla których jedni zostają w kraju, inni zaś uciekają. Akcja jest ciężka, wojna zabrała Salamie wielu bliskich, a ona sama stoi przed dylematem emigracji. Do tego poznaje pewnego chłopaka… Z wątkiem romansowym książki YA Katouh możemy poznać niezwykłe syryjskie obyczaje, tradycje, związane z relacjami par. Realizm jest silnie osadzony w wojennym doświadczeniu rewolucji. Patrzymy, jak postacie bronią swojego kraju, próbują ocalić resztki jego indywidualnej wyjątkowości. Losy Salamy rozpalą pytania o kształt Wschodu, o ludzi Wschodu w naszej wyobraźni.

Daleki Wschód, książki YA i baśnie

Książki YA Elizabeth Lim to połączenie dobrze znanych opowieści w lokalnym, dalekowschodnim przebraniu. Są pełne wspaniałych zapachów, potraw, zszyte nicią legend. Dylogia „Krew gwiazd” jest przepełniona nawiązaniami do starożytnych Chin, w połączeniu z magią czerpaną z natury. Maia, główna bohaterka, niczym Mulan zastępuje ojca w męskim przebraniu. Dostaje się na cesarski dwór, by wziąć udział w konkursie na najlepszego krawca. Znajdziecie tam zarówno przyjemne baśniowe klimaty, jak i mroczne, demoniczne akcenty podczas niebezpiecznej podróży.

Z kolei, jeśli wolicie inne retellingi znanych opowieści, książki YA Lim o krnąbrnej cesarskiej córce, Shiori, wprawią Was we wschodni klimat pełen smoków, ciastek i czarownic! Sześć szkarłatnych żurawi” opowiada na nowo baśń o sześciu łabędziach. Autorka powraca do znanej z „Krwi gwiazd” krainy i poszerza ją o inne miejsca, inne stwory, inną magię. Łatwo poczuć się na kartach powieści jak w bajce. Symbolikę przepełniają chińskie motywy. To opowieść przyjemna, typowo baśniowa i dwutomowa! (na razie wydaliśmy tylko pierwszy, ale stay tuned)

Feminizm i chińska historia książki YA

Żelazna Wdowa” Xiran Jay Zhao zabierze Was przewrotnie w podróż do starożytnych Chin, kiedy jeszcze nie nazywały się Chinami, lecz Huaxią. To określenie nieco inne i zaledwie jedno z wielu symbolicznych, umieszczonych w powieści. Tytułowa Wdowa, Zetian, to młoda dziewczyna żądna zemsty w świecie, gdzie kobiety są poświęcane w walkach gigantycznych Poczwarek z obcymi. Podstawą książki YA Zhao jest historia jedynej chińskiej cesarzowej Wu Zetian. Odnajdziecie tam na każdym kroku nawiązania do chińskiej mitologii, do legend, także do okropnych obyczajowych praktyk. To feministyczna antyutopia, ale również zabawa w odnajdywanie nawiązań do kultury Chin. A jest ich mnóstwo, opakowanych w pancerz sci-fi!

Książki YA na styku kultur z lesbijkami

Gdzieś w kulturowej mieszaninie, na styku Ameryk, rozgrywa się akcja naszej queerowej książki YA, jednej o miłości dziewczyńskiej, innej – chłopackiej. Pierwsza to „Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole”. Sonora Reyes wprowadzi Was w życie meksykańskiej dziewczyny, Yami, wyobcowanej pośród swoich rówieśników. Tworzy razem z nią przykazania przetrwania w katolickim środowisku. Konflikt wewnątrz bohaterki – co do ukrywania orientacji, trudów przyjaźni, rodziny – podsyca pewna azjatycka uczennica, jedyna otwarcie queerowa w całej katolickiej szkole. Tradycje, obyczaje i granice to żadna granica dla książki YA Reyes. Portretuje dziewczynę pełną uczuć, ale i z głęboką historią rodziny zakorzenionej w konserwatywnym Meksyku.

Meksykański żar książki YA o chłopakach

Arystoteles i Dante stają naprzeciw całemu światu w dylogii doprowadzającej do łez. Książki YA Benjamina Alire Sáenza to dwa tomy wypełnione gorącym powietrzem, ulewnym deszczem i więziami wytrzymującymi homofobię. Autor zawarł w przygodach Ariego i Dantego małomiasteczkowe relacje mieszkańców z meksykańskim charakterem. Bardzo heteronormatywnego. Mimo przeciwności całego świata, którego sekrety odkrywają bohaterowie, to właśnie czułość spaja całą tę historię. Czułość również wpisana w tradycję pielęgnowaną przez rodziny bohaterów.

Wojtek Dyrda

Bestsellery