Książki
Pride Month każdego dnia?
15.07.2022

Pride Month każdego dnia?

Książki YA pokazują, że to możliwe!

Co roku w czerwcu tęczowe flagi powiewają częściej, a Masze Równości suną ulicami miast. Literatura – zwłaszcza Young Adult – to sfera, w której bez względu na miesiąc można odnaleźć przeróżnych bohaterów LGBT+. Pride Month to symbol, a duma powinna być okazywana każdego dnia. Jak świętować Miesiąc Dumy na co dzień?

Na samym początku warto przybliżyć genezę znanego nam powszechnie Miesiąca Dumy (z ang. Pride Month). 28 czerwca 1969 roku do Stonewall Inn, mieszczącego się w nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village na Manhattanie, wtargnęła policja. Pretekstem nielicencjonowanej sprzedaży alkoholu. W rzeczywistości zaczęto wyprowadzać znajdujących się tam klientów i drag queens. Przepytywano je w upokarzający sposób, a także wpychać do policyjnego wozu (był to czas silnej nagonki na osoby LGBT+). Podczas akcji na zewnątrz zbierał się coraz większy tłum, skandujący „Chcemy wolności! Siła gejów!”. Później w stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie i butelki. Tak rozpoczęły się protesty gromadzące w kolejnych dniach tysiące ludzi.

Tamten czerwcowy dzień stał się początkiem walki o prawa, wolność i szacunek. Wciąż w wielu miejscach te aspekty życia na świecie są zabierane osobom nieheteronormatywnym. Dlatego Pride Month to przede wszystkim duma – z tych pierwszych odważnych ludzi, którzy stanęli w obronie wszystkich stygmatyzowanych i upokorzonych. Duma to również przeciwieństwo wstydu. To przykre uczucie niezwykle często wpływa na młodych ludzi. W tym bardzo mocno na gejów, lesbijki, osoby transpłciowe i wszystkie, które identyfikują się jako część społeczności LGBT+. Wmawia się im, że powinni czuć wstyd z powodu tego, kim są – na co przecież nie mają wpływu. Duma to narzędzie do walki o własną nieskrępowaną niczym tożsamość, a także prawdę o sobie. Czerwiec w sposób symboliczny daje odwagę do wydobycia tej dumy, autentyczności i siły.

Książki YA lekarstwem na wstyd

Literatura jest przestrzenią wolności. Traktuje coraz częściej o ludziach, którzy mają własne historie do opowiedzenia, niejednokrotnie trudne i pełne homofobii czy ostracyzmu. Mówimy wówczas o tęczowych książkach, czyli takich, jakie wprowadzają queerowe osoby bohaterskie. Taki literacki zakątek dumy pozwala wszystkim przezwyciężyć wstyd. Poprzez opowieści można zobaczyć, że każda osoba zasługuje na to, by być sobą. Tęczowe książki nie pętają nikogo w poczucie wstydu czy osamotnienia, a wręcz przeciwnie: dają poczucie zrozumienia. We need YA wydaje autorów Young Adult, którzy ciepłym kocem powieści otulają czytających. Książki dają poczucie bezpieczeństwa, schronienia i przestrzeni do szczerego przeżywania uczuć.

Jednym z tytułów, który przenosi czytelników w trudny świat młodzieńczych rozterek, jest książka Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole. Książka Sonory Reyes to empatyczna opowieść o szesnastoletniej Meksykance, Yamilet Flores, starającej odnaleźć się w katolickim środowisku swojej szkoły i rodziny. Bohaterka doświadcza odrzucenia ze strony przyjaciółki przez swoją orientację, a jej historia to portret młodej lesbijki, która chce mimo wszystko żyć w prawdzie, miłości i akceptacji. Yami spotyka się z wieloma przeciwnościami, ale dzięki odwadze udaje jej się przezwyciężyć zawirowania losu.

Inna opowieść z pola tęczowej literatury We need YA nosi tytuł Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata i jest dziełem Benjamina Alire’a Sáenzy. Śledzimy w niej tytułowych nastoletnich chłopców, których z biegiem czasu łączy niezwykła więź, jedyna taka w życiu. Arystoteles wraz z Dantem uwrażliwiają czytelników na to, jak piękne i wyjątkowe może być poszukiwanie swojej tożsamości, seksualności, a miłość może mieć wiele przejawów – każdej zaś należy się wolność.

Pozycją niezwykle ważną w tym zestawieniu jest także Felix Ever After. Na zawsze Felix. Kacen Callender przedstawia w niej transpłciowego chłopaka, Feliksa. Bohater staje przed wieloma wyzwaniami – z których najgorszą jest transfobia, ale musi zmierzyć się też z nieoczekiwanym zauroczeniem. Książka jest kolejną zachętą i przykładem, jak ważna jest walka o własną tożsamość, a wraz z nią o miłość.

Ćwiczenia z dumy – najlepsze powieści Young Adult

Tęczowe książki Young Adult We need YA z queerową reprezentacją to książki dla wszystkich osób – zarówno wspierających, jak i tych identyfikujących się z którąś z literek LGBT+. Te powieści stanowią dla tych drugich olbrzymią pomoc, wręcz biblioterapię, by mogli powiedzieć „Ej, też tak mam!” i mieć poczucie, że w swoich trudnościach nie są osamotnieni. Czytanie powieści Young Adult z nieheteronormatywną reprezentacją pozwala odkryć, ile bólu i trudności niesie ze sobą chęć nieskrępowanego bycia taką osobą, jaką się jest. I jak urzekająca może być miłość. Śledzenie losów bohaterów wyzwala wówczas w czytelniku empatię, która może z czasem przerodzić się w tolerancję i zrozumienie. Tęczowe książki polecają się nie tylko na czas Pride Month, ale w ogóle na każdy dzień w roku, ponieważ jednym uświadamiają, że każdemu człowiekowi należy się miłość i szacunek, drugim zaś, że należy żyć dumnie jako swoje własne nieskrępowane „ja” – odważnie i w prawdzie.

Inne tytuły tęczowej literatury We need YA niosące potężny ładunek uczuć, prawdy, a także dających nadzieję w walce ze wstydem to: