Książki
Zatrać się w tajemniczej trylogii o mieście Dewabad
02.12.2022

Zatrać się w tajemniczej trylogii o mieście Dewabad

Daj się ponieść niezapomnianej przygodzie w sercu magicznego miasta Dewabad! W uznanej na całym świecie trylogii autorstwa S. A. Chakraborty, na którą składają się Miasto mosiądzu, Królestwo miedzi i Imperium złota, towarzyszymy nastoletniej Nahri, złodziejce i szachrajce. Dziewczyna od zawsze uważała, że magia nie jest prawdziwa. Doskonale potrafiła wykorzystać tych, którzy w nią wierzą. Odczytywała losy z dłoni i uzdrawiała osmańską szlachtę na tętniących życiem ulicach XVIII-wiecznego Kairu. Jednak pewnego dnia jej oszustwa obracają się przeciwko niej. Nahri przypadkowo przywołuje dżina władającego tajemniczą i potężną mocą, który opowiada jej legendę o pradawnym Dewabad, mieście z mosiądzu. Oszustka decyduje się wkroczyć w jego brutalny świat – a my wyruszamy w tę fantastyczną podróż razem z nią.

Pełne niesamowitości królestwo Dewabad

Dewabad jest przepełnionym magią, zdumiewającym miejscem, skrytym przed wzrokiem większości śmiertelników. Jednocześnie to gigantyczna metropolia, w której schronienie znalazły fantastyczne istoty z całego świata. Różnorodność i wielość postaci stworzonych przez Chakraborty składa się na niezwykle interesujący i wielopłaszczyznowy świat. Można się w nim zagubić (pozytywnie!) równie łatwo, co wśród krętych uliczek Dewabadu. Autorka pozwala czytelnikom na podążanie jedną z dwóch możliwych ścieżek. Pierwszą z nich jest samodzielne odkrywanie tajemnic mieszkańców Dewabadu wraz z rozwojem powieści. To nieraz może okazać się równie wymagającym, co satysfakcjonującym zadaniem. Natomiast wybranie drugiej ścieżki to zdecydowanie się na podróż z przewodnikiem. Jest nim strona internetowa autorki, na której można znaleźć szczegółowe kompendium wiedzy o powieściowym świecie i jego (nie)ludności.

Dewabad i islamskie wzorce

Złożoność świata Dewabadu zawdzięczamy splotowi bujnej wyobraźni Chakraborty, bogactwu islamskiej mitologii oraz historycznych dziejów krajów arabskich. Akcja trylogii rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy widmo nadchodzącej kolonizacji Bliskiego Wschodu przez Europejczyków zaczyna kłaść się cieniem na mocarstwie Imperium Osmańskiego. Historyczne nawiązania nadają głębi wykreowanemu przez autorkę uniwersum, a finezyjne zaszycie islamskiej mitologii w tkance powieści wciągnie bez pamięci każdego czytelnika. Dewabad jest przepełniony motywami i symbolami pochodzącymi z kultury arabskiej, co w połączeniu z fantastycznymi elementami świata przedstawionego stwarza nie tylko doskonałe tło dla zapierających dech w piersiach wydarzeń, ale również jest niezwykle wartościową prezentacją islamskiej kultury.

Polityczne intrygi Dewabadu

Trylogia o królestwie Dewabad przedstawia wiele tematów właściwych współczesnej polityce poprzez odzwierciedlenie schematów ucisku, nienawiści i korupcji, które są obecne w historii niemalże każdego kraju. Światowa polityka nie jest tu pobocznym wątkiem urozmaicającym serię powieści, a jednym z fundamentalnych elementów świata przedstawionego. Wykreowane przez Chakraborty postaci zmagają się nie tylko z problemami wynikającymi z rozwoju akcji. Są także uwikłane w polityczną siatkę zależności. Brutalna walka pomiędzy ludźmi i dżinami niesie za sobą konsekwencje, które wpływają na życie wszystkich mieszkańców Dewabadu. Jednak nic tutaj nie jest czarno-białe. Stykamy się z perspektywą obydwu stron konfliktu, co znacznie utrudnia opowiedzenie się po którejkolwiek z nich. Szlachetny bohater w każdej chwili może stać się bezwzględnym złoczyńcą.

S. A. Chakraborty – fenomenalna twórczyni Dewabadu

Za wykreowaniem tej niesamowitej, pełnej zwrotów akcji historii o królestwie Dewabadu stoi amerykańska pisarka Shannon A. Chakraborty. Trylogia o Dewabadzie jest jej literackim debiutem, który odbił się głośnym echem w kręgach pasjonatów fantastyki. Zapewniła jej ona nominacje do wielu nagród, a także wysokie pozycje na światowych listach bestsellerów. Krytycy docenili barwność przedstawionego świata, pałacową intrygę połączoną z konfliktami religijnymi, a także obrazowy styl pisania autorki. Wśród głosów uznania znalazła się również pozytywna opinia George’a R. R. Martina, autora cyklu Gra o Tron. Rezultatem międzynarodowego sukcesu, który odniosła Chakraborty, jest kontynuacja trylogii o mieście Dewabad. Jednak największym osiągnięciem pisarki jest stworzenie zaangażowanej w wykreowany przez nią świat społeczności internetowej. Dzieli się z nią chętnie swoimi spostrzeżeniami i żywo dyskutuje na temat wątków istotnych dla uniwersum Dewabadu. Na swojej stronie internetowej stworzyła przestrzeń eksponującą liczne fan-arty wykonane przez jej czytelników, a na Reddicie platformę do zadawania jej wszelakich pytań.

Czy dasz się ponieść historii o Dewabadzie?

Choć świat Dewabadu może na początku wydawać się skomplikowany i nieco onieśmielać, to warto sięgnąć po tę trylogię. Trudne tematy dotyczące polityki, walk religijnych i klasowych, czy problemów, z jakimi zmagają się imigranci są zrównoważone wartką akcją, motywami fantastycznymi oraz charakternymi postaciami. Wszystko to składa się na wciągającą opowieść z niepowtarzalnym klimatem, która trzyma nas w napięciu przez wiele setek stron. Zarówno amatorzy fantastyki, jak i osoby, które spotykają się z tym gatunkiem od czasu do czasu, znajdą w książkach Chakraborty coś dla siebie. A jeśli po zakończeniu trylogii będziecie chcieli pozostać w świecie Dewabadu, to w internecie znajdziecie całe mnóstwo materiałów przygotowanych przez autorkę i innych fanów, które pozwolą Wam przedłużyć Waszą podróż z Nahri i innymi bohaterami serii.

Barbara Sarnowska