Książki
Girl power – najlepsze książki na Dzień Kobiet
06.03.2023

Girl power – najlepsze książki na Dzień Kobiet

Obecny boom na kobiece narracje przyczynił się do wydania wielkiej ilości powieści, gdzie lejce akcji trzyma młoda i niezłomna bohaterka. Książki o prawdziwej GIRL POWER demaskują mizoginię i patriarchat. Nade wszystko udowadniają, jak wielka siła drzemie w kobietach spychanych ciągle na margines. Poniższe zestawienie takich książek możesz potraktować jako inspirację do szukania niezłomnych bohaterek. Zwłaszcza, że zbliża się Dzień Kobiet. Przyjrzyjmy się tym protagonistkom!

Nie da się ukryć, że Victoria Schwab uwielbia herstorie. Jakby pisała każdą swoją powieść na Dzień Kobiet dla wszystkich kobiet – młodszych i starszych. W jej książkach można odnaleźć cały przekrój kobiecych osobowości pochodzących z różnych światów, najczęściej tych fantastycznych. Niewidzialne życie Addie LaRue jest jedną z takich powieści. Addie jest młodą Francuzką sprzed paru wieków, która popełnia przypadkiem ogromny błąd. Zawiera pakt z nadprzyrodzonymi mocami ciemności, przez co staje się nieśmiertelna. Ceną za ten dar zostaje zapomnienie przez każdego, kogo kiedykolwiek napotka. To niespieszna, refleksyjna powieść o dziewczynie zagubionej w czasie, która próbuje poskładać w całość swoje pokręcone, a zwłaszcza samotne życie. Taka spokojna lektura na Dzień Kobiet będzie dobrym pomysłem zwłaszcza dla fanek V.E. Schwab. Jeśli nie będzie to Twój pierwszy raz, może skusisz się na reread? Do książek tej osoby autorskiej wraca się z nostalgią.

Fantastyczne bohaterki na Dzień Kobiet

Nimona różni się od wszystkiego, co było dotychczas wydane przez We need YA. To powieść graficzna N.D. Stevensona (znanego chociażby z tworzenia serialu animowanego She-Ra i księżniczki mocy). Opowiada szaloną historię równie szalonej Nimony, młodej zmiennokształtnej łotrzycy. Dzień Kobiet dla Nimony wyglądałby bardzo prosto: napaść na tajne laboratorium rycerskiego instytutu, zamienić się w smoka i narozrabiać w mieście, poknuć trochę z Lordem Ballisterem Czarneserce, a na koniec dnia wyjeść mu wszystko z lodówki i zasnąć podczas filmu. Ten komiks jest mieszanką przygód o superbohaterach i rycerzach, tyle że zamiast cnotliwych wojowników przeczytasz opowieść o nieustraszonej i strasznie zabawnej łotrzycy.

Jeśli nie interesuje Cię współpraca z męskimi herosami i na Dzień Kobiet chcesz poczytać o obaleniu jakiegoś patriarchatu, to z pewnością Naznaczone złotem Naminy Forny jest dla Ciebie. Opowieść jest oparta na afrykańskich mitach i rozrysowana w fikcyjnej fantastycznej krainie. Opowiada o młodej dziewczynie żyjącej w kastowym społeczeństwie, gdzie kobiety są bezwzględnie podległe mężczyznom. Deka, bo tak się nazywa protagonistka, odkrywa, że w jej żyłach płynie demoniczna krew. Kapłani, w ogóle mężczyźni, chcą ją zniszczyć, ale pewna postać ma na nią inny plan. Od jednej decyzji będzie zależało nie tylko życie Deki, ale losy wszystkich kobiet cesarstwa.

Futurystyczny Dzień Kobiet

Xiran Jay Zhao to niebinarna osoba autorska z pokolenia chińskich imigrantów. Żelazna Wdowa została stworzona w inspiracji starożytną historią jedynej chińskiej cesarzowej. Zhao snuje opowieść futurystyczną, pełną obcych, wojennych machin i dziwnych technologii. Żelazna Wdowa jest jednak przede wszystkim o dziewczynie, o kobiecie. Osiemnastoletnia Zetian wchodzi w szeregi pilotów mechanicznych Poczwarek, gdzie oczywiście prym wiodą mężczyźni, a energię pobiera się z życia dziewczyn. Jeśli jakaś lektura w Dzień Kobiet ma dostarczyć mnóstwa akcji, Żelazna Wdowa pokaże, jak rozsadzić wrogie szeregi od środka.

Książki pełne uczuć

Wielu emocji od kobiet dla kobiet na Dzień Kobiet może dostarczyć powieść Kelly Yang o tytule Spadochrony. Na niemal pięciuset stronach rozgrywają się dwa kobiece życia – biednej Filipinki Dani, licealistki, której trener debat przekracza granice, oraz bogatej Chinki Claire z rozpadającej się rodziny, spętanej sznurami obyczajów, nakazów i zakazów. Dani i Claire zamieszkają razem po tym, jak Claire zostaje wysłana do szkoły w Stanach Zjednoczonych. Chociaż żyją w zupełnie różnych światach i wydaje się, że nic nie jest w stanie je do siebie zbliżyć, w toku opowieści przyjdzie im zmierzyć się ze wspólnym wrogiem: systemami, manipulacjami, wykorzystywaniem. Książka Kelly Yang może być triggerująca, jednak losy bohaterek chłonie się bardzo szybko. Ich historia jest ponadto oparta na osobistym doświadczeniu autorki, która również zderzyła się z systemem uciszania kobiecych ofiar nadużyć.

Dzień Kobiet z Tahereh Mafi

Jeśli interesują Cię serie i lubisz czytać o losach bohaterek przez więcej niż jeden tom, Tahereh Mafi, autorka na wskroś kobiecych, emocjonalnych opowieści, ma dla Ciebie coś idealnego. Dotknij Mnie jest jej najbardziej popularną serią. Fabuła osadzona jest w dystopijnym świecie zniszczonym przez człowieka i rządzonym przez terrorystów. W tym wszystkim żyje Juliette, młoda dziewczyna, która powoli traci zmysły. Zapisuje, skreśla, dopisuje, wykreśla – wszystko można zaobserwować na kolejnych stronach. Nie ma się czemu dziwić: w końcu od lat siedzi zamknięta w izolatce, bo każdy, choćby najmniejszy jej dotyk, zabija. Potem jednak pojawia się w jej celi chłopak, dzięki któremu nie tylko stamtąd wyjdzie, ale przejdzie o wiele więcej: od szeregów złoczyńców po tajne oddziały osób złożonych z takich samych jak ona. Opowieści Mafi są charakterystyczną laurką na Dzień Kobiet, gdzie świat, choć pozornie niegościnny, dla bohaterek nie oznacza totalnej porażki.

 

Wszystkim kobietom, dziewczynom, pisarkom i czytelniczkom życzymy na Dzień Kobiet samych najpiękniejszych i najsilniejszych herstorii, w których obalają systemy, odnajdują moce i kochają bez skrępowania. Gdzie są wolne i gdzie są sobą!