Książki
Queerowe książki polecane na Pride Month
02.06.2023

Queerowe książki polecane na Pride Month

Coroczny Miesiąc Dumy jest okazją do zadbania o wszystkie queerowe osoby. Pride Month pozwala nam poczuć wspólną siłę i jesteśmy trochę jak tęczowa rodzina. Wstyd ustępuje odwadze, a jako We need YA z dumą prezentujemy kolejne queerowe książki z różnymi reprezentacjami. W naszych powieściach możecie znaleźć wiele wsparcia, a poniższe propozycje naładują was pozytywną energią na ten radosny letni czas!

Pride Month już od jakichś pięćdziesięciu lat obchodzimy na całym świecie jako wspomnienie starcia homofobicznej policji z gośćmi nowojorskiego baru Stonewall Inn. Od tamtego czerwcowego dnia zaczęła się w Stanach Zjednoczonych walka o prawa osób queerowych. Teraz na całym świecie chodzimy w barwnych marszach równości, by okazać wsparcie wszystkim osobom LGBT+. W Czerwcu, Miesiącu Dumy, świętujemy miłość bez granic, możliwość własnej ekspresji, swoją tożsamość. Jako We need YA wydajemy queerowe książki, by dać głos każdemu, kto tego potrzebuje. Pride Month jest dobrym miesiącem, by zajrzeć do powieści z reprezentacjami. Znajdziecie w nich wiele wsparcia, wyjątkowe historie inspirujące do odważnego bycia sobą, ale też wiele przyjemności. Niektóre są jak ciepły kocyk otulający w ciężki czas. Dzięki queerowym książkom możemy świętować dumę jak chcemy, a one same udowadniają, że powieści są bezpieczną przestrzenią. I o to chcemy dbać nie tylko w czerwcu!

Nasze najnowsze queerowe książki

Lark i Kasim. Czas na rewolucję (przełożyła Zofia Sawicka) jest ognistą powieścią autorstwa Kacen Callender. Mamy tutaj dwójkę wyjątkowych postaci: niebinarne, nieneurotypowe Lark i trans osobę Kasim. Callender w swoich queerowych książkach pisze szczerze o poszukiwaniu siebie, a w nowej powieści dodaje do tego feerię reprezentacyjnych barw. Lark i Kasim. Czas na rewolucję to żywa opowieść (dynamiczna jak rewolucja) z wątkami sekretnych crushów, poliamorii i pisania queerowych książek. Historia dwójki byłych przyjaciół na nowo odkrywających, co do siebie czują, będzie gratką dla spragnionych burzliwych historii z ważnymi przesłaniami. Przygotowaliśmy także specjalny zestaw na Pride Month! Lark i Kasim. Czas na rewolucję ukaże się 14 czerwca.

Wiedźmi król rozgrzeje wszystkich, którzy bawili się podczas czytania Naszych pustych przysiąg. Trans wiedźma Wyatt i książę Fae zaręczają się, lecz krótko po tym jeden z nich przepada w świecie ludzi. Ukochany będzie musiał zdecydować, ile jest w stanie poświęcić dla miłości, a ile dla swojego królestwa. Fantastyczna opowieść pełna wróżek, wiedźm, elfów i magii! Jeśli lubicie queerowe książki z romansami, a nawet czarodziejskimi narzeczonymi… powieść H.E. Edgmona jest dla Was. Wiedźmi król zawładnie Waszymi sercami już 28 czerwca.

Queerowe książki o lesbijkach

Tego samego dnia, co Wiedźmi król, odbędzie się premiera innej powieści z reprezentacją – Rozproszone światło Malindy Lo! Autorka tworzy piękne queerowe książki o lesbijkach. Pokochaliśmy ją dzięki historii chińskich Amerykanów z Ostatniej nocy w klubie Telegraph. Historia opowiadała o dwójce koleżanek, które dzięki pewnemu klubowi zaczęły odkrywać uśpione wzajemne uczucie. Malinda Lo teraz przeniesie nas na lato do Kalifornii. Aria Tang West musi spędzić wakacje u babci, z dala od wszystkich znajomych. Tymczasem poznaje Steph, a miesiące lata stają się dla niej przygodą w poszukiwaniu własnej tożsamości. Queerowe książki o wakacyjnych miłościach, lesbijkach i kalifornijskich plażach? Rozproszone światło poleca się!

Najzimniejszy dotyk Isabel Sterling jest inną powieścią o lesbijkach. Znajdziecie w niej fantastyczną atmosferę Zmierzchu. Autorka w queerowych książkach z relacjami WLW dała się poznać dzięki historiom o wiedźmach. Jej najnowsza powieść opisuje losy przeklętej darem śmierci dziewczyny, która nie dość, że nie rozumie swojej nowej mocy, to jeszcze spotyka pewną wampirzycę intrygującą ją od pierwszego spotkania. Queerowe książki Sterling zapewnią Wam przede wszystkim rozrywkę w podążaniu tropami tego lesbijskiego romansu pełnego mrocznej magii.

Queerowe książki z tęczowymi reprezentacjami

Adam Silvera ze swoimi queerowymi książkami podbija serca zwłaszcza czytelników lubiących gejowskie, przyjemne romanse. Ten pierwszy ostatni dzień ma w sobie dużo przyjemności, ale też mnóstwo refleksji na temat życia i śmierci. Historia rozgrywa się w czasie, gdy na świecie zaczyna działać Prognoza Śmierci, usługa informująca, że niebawem ktoś umrze. W takich okolicznościach poznają się Valentino i Orion. Jeden z nich ze śmiertelną wadą serca, drugi ze śmiertelnym wyrokiem po telefonie Prognozy. Jak w wielu queerowych książkach Silvery niespodziewana sytuacja staje się początkiem pięknej relacji, która przypomina o wartości życia i kochania kogoś w pełni, nawet jeśli mamy na to niewiele czasu.

Arystoteles i Dante to bohaterowie dylogii Benjamina Alire’a Saenzy o dwóch znajomych przechodzących pokrętną drogę poznawania własnej tożsamości. Queerowe książki: Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata i Arystoteles i Dante przepadają w toni życia są przepełnione nastoletnią niepewnością, co do własnych uczuć. Kolejne niemal dziennikowe rozdziały z perspektywy melancholijnego Ariego wzruszają, a kiedy pojawia się Dante, ma się ochotę tak jak on tańczyć na bosaka wbrew wszystkim. Dzięki tym queerowym książkom można poczuć wdzięczność za to, kim się jest; zobaczyć, że miłość może mieć niespotykane oblicza, a wsparcie rodziny jest możliwe. To wzruszająca przygoda w meksykańskich klimatach.

Książki pełne wzruszeń

Duchy, których nie chcemy zapomnieć od Mason Deaver przepracowują temat żałoby niebinarnej osoby bohaterskiej po swoim zmarłym bracie. Queerowe książki Deaver zwykle poruszają trudne doświadczenia osób niebinarnych, by potem terapeutycznie przekuć je na siłę. Duchy, których nie chcemy zapomnieć są o stracie, ale też o zachowywaniu relacji, o decyzjach, jakie podejmujemy, by iść dalej. Może być przykładem queerowych książek, których lektura działa kojąco nawet na najtrudniejsze tematy. Deaver pisze empatycznie i empatią otula nas jak ciepłym kocykiem, odrzucając samotność.

Na Pride Month życzymy Wam samych najlepszych queerowych książek, by Wasze codzienne perypetie kończyły się zawsze happy endem, a żaden cliffhanger nie podważał marzeń o miłości i wolności! Dumnego Czerwca!