Książki
Jakie książki na lato wybrać?
22.06.2023

Jakie książki na lato wybrać?

Wpadajcie do powieściowych światów, by spędzić tam długie upalne godziny! Najlepszym sposobem na spędzenie najbliższych tygodni jest czytanie – zwłaszcza takie na kocyku, wśród traw i zieleni. Mamy dla Was propozycje, które sprawdzą się na początek wakacji. Od gorących romansów, przez queerowe przygody, po naszą nową polską fantastykę. Zobaczcie, jakie książki na lato przygotowaliśmy!

Klimat afrykańskiej mitologii z dystopijnym światem patriarchatu do obalenia – oto przepis na fenomenalną przygodę. Naznaczone złotem Naminy Forny przenosi nas do egzotycznej krainy rządzonej przez mężczyzn. Kobiety nie mają tam praw, a najazdy tajemniczych bestii wyniszczają królestwo. Bohaterką tej niemal tropikalnej książki na lato jest nastoletnia Deka, mieszkanka wioski. Podczas rytuału czystości zostaje okrzyknięta demonem. Traci wszystko, a tylko poznanie tajemniczej cesarskiej wysłanniczki ratuje jej życie. Deka wstępuje w szeregi królewskich wojowniczek-demonów i stopniowo odkrywa zasady działania świata mężczyzn. A potem postanowi go zniszczyć. Potrzebujecie świeżych książek na lato, gdzie obala się patriarchat, a poczucie tajemnicy pozostaje niemal do ostatnich stron? Naznaczone złotem Was nie zawiodą!

Jeśli komuś przydałby się na nadchodzące wakacje romans, a najlepiej cały cykl, z pomocą przychodzi trylogia Gołąb i Wąż Shelby Mahurin. Z tymi książkami na lato zatopicie się w niebezpiecznym świecie stylizowanym na Francję okresu inkwizycji. Poznacie Lou, czarownicę, ukrywającą się razem z całą swoją magiczną społecznością przed łowcami wiedźm na usługach Kościoła. Traf chce, że wpada na najlepszego z nich, Rieda. Dodatkowo wplątuje się w ludzką intrygę, w konsekwencji zostając jego żoną. Proponujemy te książki na lato zwłaszcza wszystkim uwielbiającym romantasy – mamy tu przecież pikantne perypetie żony-wiedźmy i męża-łowcy. Motyw enemies to lovers zostaje zrealizowany bardzo dynamicznie, a przez całą trylogię między tą wybuchową dwójką, jak i między światami ludzkim i magicznym, dzieje się naprawdę sporo.

Przejmujące książki na lato

Poczujcie meksykański klimat, wyjedźcie na pustynię w starym pick-upie, zatańczcie w deszczu na pustyni i… zróbcie znacznie więcej, razem z Arystotelesem i Dantem – bohaterami dylogii Benjamine’a Alire’a Sáenza. W każdej z tych książek na lato znajdziecie dla siebie kawałek wakacyjnej miłości, która może zdziałać cuda. Śledzimy narracje Arystotelesa, melancholijnego, młodego chłopaka z chaotycznymi myślami. Nie jest łatwy w obyciu, czasami rani siebie, czasem innych. Z nadejściem lata na basenie poznaje Dantego i od tamtej pory nic nie jest już takie samo. Autor tworzy obraz wzruszającej więzi między dwoma chłopakami, która przechodzi przez różne rodzaje miłości: od tej przyjacielskiej po romantyczną. W Waszym stosiku z książkami na lato nie może zabraknąć tej historii, ale uwaga, łzy gwarantowane.

Jakie książki na lato od V.E. Schwab

Upalny czas wolny jest świetną okazją do rereadów albo odkrywania czegoś nowego. Osoby zaznajomione z twórczością V.E. Schwab z pewnością wybiorą jedną z jej książek na lato (zwłaszcza po zaopatrzeniu się w nie na Pyrkonie!). Niezmiennie fantastyczną historią do odczytywania na nowo jest Niewidzialne życie Addie LaRue. Opowieść spokojna, piękna i pełna przemyśleń na temat mijającego czasu. Losy żyjącej wiecznie Addie dadzą Wam trochę odetchnąć od natłoku wrażeń, pozwolą spojrzeć na czas z dalszej perspektywy. Z każdym odczytaniem powieści możemy znaleźć coś nowego, a styl pisania Schwab sprawia przyjemność z każdym rereadem. Doceńmy za pierwszym i kolejnymi razami uważną lekturę Niewidzialnego życia Addie LaRue, nie tylko jako książki na lato, ale na lata!

Polskie nowinki

Ostatnie światła gasną Hani Czaban wprowadzają sporo polskiego klimatu do naszego zestawienia książek na lato. Druga książka naszej młodej autorki w niesamowity sposób opowiada o świecie, gdzie żyją osoby mogące słowem wpływać na otaczającą ich rzeczywistość – auktorzy. Hania splata ze sobą losy dwójki sierot przygarniętych w Lublinie przez tajemniczy Zakon Ostatnich Świateł zrzeszający takie magiczne osoby. Misternie tworzy układankę złożoną z fragmentów książek. To opowieść o opowieściach, o tym, jak czytamy i równocześnie kreujemy światy wyobrażone. Ostatnie światła gasną należą do książek na lato rozrywkowych i mądrych, a także tajemniczych i komfortowych, słowem: wyjątkowych! Poczujcie trochę tego klimatu polskiej magii książek dzięki Hani. Jej powieść zostaje z nami na długo po odłożeniu.

Inną naszą polską autorką jest Klaudia Kołodziejczyk ze swoim fantastycznym debiutem Płomień i reszka. Odnajdziecie w niej powieść drogi ku uwolnieniu siostry z rąk uzurpatorki. Nasza autorka tworzy zupełnie nowy fikcyjny świat, gdzie ludzie mają w sobie magiczne zdolności. Świat niebezpieczny, pełen stworów i żołnierzy królowej. Mimo tego, szukając książki na lato z lekką przygodą, ciętym językiem oraz wątkiem rewolucyjnym – zajrzyjcie do debiutu Klaudii! Wkręcicie się w podróż dwóch przyjaciółek, a może odnajdziecie w niej inspiracje z innych fantastycznych klasyków.

Rozrywka fantasy w książkach na lato

Sześć szkarłatnych żurawi Elizabeth Lim poleca się jako kolejna egzotyczna przygoda, tym razem w azjatyckim styl. Retelling baśni o łabędzich książętach pośród planowanych książek na lato przyniesie wiele przyjemności. Poczujecie atmosferę cesarskiego dworu razem ze smakami lokalnej kuchni, więc jeżeli znacie inne książki Elizabeth Lim, poczujecie się w krainie tej opowieści jak w domu. Niepokorna Shiori, cesarska córka, odkryje przed Wami swoją magię, która doprowadzi ją i jej braci do wygnania. Opowieść ma też przewrotny wątek romansowy, ale to głównie za baśniowość wszyscy kochają Lim z jej książkami. Na lato i każdy dzień w roku warto odpłynąć do światów stylizowanych azjatycko.

O łotrach i łotrzycach – nasz komiks!

Nie może tu zabraknąć Nimony N.D. Stevensona, znanego również z serialu animowanego She-Ra i księżniczki mocy. Poznacie tu tę samą kreskę, ten sam humor i wyjątkową bohaterkę, która skradnie Wasze serca i klejnoty – uczy się być łotrzycą. Z książek na lato Nimona jest jedyną taką propozycją, bo jako powieść graficzna daje wiele wrażeń, czyta się szybko, a śmieje głośno. Cięty język tytułowej Nimony, zmiennokształtnej dziewczyny, potrafi powalić każdego. Komiks łączy w sobie trochę klimatu średniowiecznych rycerzy, a trochę nowoczesnych przygód bohaterów Marvela czy DC. Z tą różnicą, że tutaj poznajemy historię antagonistów, a nie tylko Nimony, ale jej idola – Lorda Ballistera Czarneserce. Bycie złoczyńcą nie jest takie oczywiste, a nasz komiks oddaje nieco głosu „czarnym charakterom”, które, jak w każdym komiksie, nie zawsze były takie złe.