Chcecie poczytać jakiś romans z queerową reprezentacją? Coś obyczajowego we współczesnych czasach, historię z wątkiem historycznym, a może szaloną fantastykę? Są u nas cudowne książki LGBT+ z różnymi osobami bohaterskimi, w których dzieją się wspaniałe historie miłosne. Prezentujemy Wam zestaw najlepszych queerowych romansów dla każdego. Zakochacie się w nich od pierwszych stron!
Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata zachwyca przede wszystkim prostotą opowieści wraz z ładunkiem emocjonalnym, jakim w nas uderza. Benjamin Alire Sáenz z perspektywy nastoletniego Ariego opowiada o dojrzewaniu chłopaka w meksykańskim środowisku. Kiedy burza uczuć jest największa, a sam bohater ma trudny charakter, odkrywanie swojej tożsamości to wyzwanie. Dopiero poznanie na basenie wygadanego Dantego odmienia życie Ariego. Bohaterowie książki LGBT+ Sáenza stopniowo poznają prawidła rządzące światem, uczą się, czym jest przyjaźń, a w końcu miłość.
Autor nie poprzestał na jednej powieści i stworzył dylogię z drugim tomem Arystoteles i Dante przepadają w toni życia. Kolejna część wynosi relację bohaterów na wyższy poziom – romantycznej miłości. Utrudnionej w świecie homofobicznym, niepewnym, do tego z szalejącą epidemią AIDS w tle. Książki LGBT+ o Arim i Dantem pięknie opowiadają o rodzeniu się miłości chłopaków i wzajemnym oswajaniu się w niej każdego dnia. Gwarantujemy wiele wzruszeń podczas lektury!
Książki LGBT+ Adama Silvery
Adam Silvera dał się nam poznać jako chłopak z Bronxu, gej i autor świetnych powieści Young Adult z homoseksualnymi bohaterami. Wraz z Becky Albertalli napisał uwielbianą dylogię książek LGBT+ A jeśli to my i To właśnie my. Stworzyli historię przypadkowego spotkania na nowojorskiej poczcie dwóch młodych chłopaków. Jeden jest nowojorczykiem z krwi i kości, drugi dopiero się tam przeprowadził. Wydawałoby się, że romans w tych książkach LGBT+ szybko zakwitnie, a jednak parka wszędzie spotyka komplikacje. Nieudane randki? Niestaranie się? Życie pokrętne jak musicalowa przygoda? W dwóch tomach sporo się dzieje i niejedno potrafi zaskoczyć czytelnicze serca.
Reprezentacje WLW naszych książek LGBT+
Ostatniej nocy w klubie Telegraph Malindy Lo odbiła się szerokim echem w Stanach Zjednoczonych. Została wielokrotnie nagrodzona wśród książek LGBT+, jej wartość jako historii queerowej i historii autentycznej jest nie do przecenienia. Powieść przenosi nas w czas dwudziestego wieku po drugiej wojnie światowej, do Chinatown w San Francisco. Odkrywamy życie Lily Hu, chińskiej Amerykanki, która musi być wzorową córką, uczennicą i „grzeczną Chinką”. Jednak co, jeśli bohaterka naszej książki LGBT+ pragnie budować rakiety kosmiczne, a pewien neon klubu dla lesbijek ją przyciąga? Do tego dziewczyna z klasy, Kath, zdaje się rozumieć Lily jak nikt. Powieść Malindy Lo jest wspaniałym romansem z dojrzewającą reprezentacją lesbijską, osadzonym w autentycznej historii Stanów Zjednoczonych.
Lesbijski Zmierzch
Kolejną świetną powieścią z motywem WLW (women love women) jest Najzimniejszy dotyk Isabel Sterling – wyoutowanej lesbijki, autorki książek LGBT+ o queerowych wiedźmach. Jej najnowsza powieść czerpie ze znanego wszystkim Zmierzchu miłosne historie z wampirami. Bohaterka Najzimniejszego dotyku została przeklęta mrocznym darem. W związku z tym pewna magiczna społeczność zaczęła się nią interesować, z młodą wampirzycą na czele. Motyw enemies to lovers książki LGBT+ Sterling silnie działa między bohaterkami. Ilość zabójczych tajemnic między bohaterkami elektryzuje ten romans. Powieść ma w sobie też mrok fantastyki, a nawet kryminalność zagadki do rozwiązania.
Niebinarnie w książkach LGBT+
Jeśli szukacie historii z reprezentacją niebinarną, Mason Deaver poleca się jako wschodząca gwiazda tego typu książek LGBT+. Wszystkiego, co najlepsze to jeno debiut. Ben, osoba bohaterska historii, jest niebinarne i wyrzucone z domu przez rodziców. Jedyna nadzieja w dawno niewidzianej siostrze. Teraz Ben musi ułożyć swoje życie po tak burzliwym coming oucie. Pierwsza jest zmiana szkoły, a traf chce, że jeno przewodnikiem w nowym miejscu zostaje Nathan, charyzmatyczny, przystojny uczeń. Koniecznie zajrzyjcie do książki LGBT+ nie tylko dla licealnych przygód rozkosznej osoby bohaterskej, ale dla atmosfery wsparcia i empatii, jaką w tym romansie rozsiewa Mason Deaver. Odczujecie wręcz terapeutyczny efekt.
Reprezentacja trans
Felix Ever After. Na zawsze Felix należy do książek LGBT+ z osobami transpłciowymi. Felix jest jedną z nich. Dostaje wiadomości z pogróżkami, a jego zdjęcia sprzed korekty płci ujawniono wbrew woli. Felix próbuje się odnaleźć w tym wszystkim, jak również znaleźć kogoś dla siebie. Przeżyjemy z nim podróż w poszukiwaniu bezpieczeństwa swojej tożsamości, a napotkamy na swojej drodze rodzaj trójkąta miłosnego. Warto wgryźć się w perypetie transpłciowych postaci w książkach LGBT+ Kallender, bo czeka nas jeszcze ognista premiera jednej z nich!
Książki LGBT+ z panseksualnością
V.E. Schwab wprowadza do swojej twórczości wątek panseksualności. Sama identyfikuje się queerowo, więc książki LGBT+ są częścią jej samej. Bestsellerowa powieść – Niewidzialne życie Addie LaRue – przedstawia główną bohaterkę, która jest nieśmiertelna i panseksualna. Jako Francuzka z małej wioski, w siedemnastym wieku zawarła opatrzny pakt z siłami ciemności, by nie wyjść za mąż. Niestety przez to nie może zostać zapamiętana, więc samotnie wędruje wśród epok. Do czasu aż spotka na swojej drodze antykwariusza, również panseksualnego. To znaczy, że oboje kochają osoby bez względu na płeć czy orientację. Schwab subtelnie operuje książkami LGBT+, gatunek nie jest nigdy u niej czysty, mamy fantastykę, sporo mroku, nieco grozy, czasem zagadki, ale jednak konstrukcje chwytających za serce romansów są prawie zawsze obecne. Ani przegadane, ani wpisane na siłę – wszystko estetycznie współgra ze sobą!